Stavební spoření se vyplatí zrušit a nové už neuzavírat. Jako spořící instrument nedává v roce 2023 smysl
Už řadu let je stavební spoření velmi oblíbeným spořícím instrumentem. Důvodem je mimo jiné i tlak ze strany mnohých finančních poradců, kteří díky uzavřeným smlouvám získávají nemalé peněžní provize. Stavební spoření ale v roce 2023 nedává už příliš smysl. Státní podpora dosahuje už nyní jen 2 tisíc korun za rok a v tom příštím se dokonce ještě o polovinu sníží.
Podle aktuálních dat Ministerstva financí se počet nově uzavřených smluv o stavebním spoření v loňském roce vyšplhal až na 486 tisíc. Meziročně šlo o přírůstek ve výši 8,1 %. Data pro letošní rok ještě nejsou k dispozici, přesto je možné očekávat, že počet uzavřených smluv bude velmi podobný. Finanční poradci totiž s oblibou svým klientům říkají, že státní podpora u nových smluv se v příštím roce sníží, a proto by měli novou smlouvu uzavřít už nyní.
Stavební spoření by mělo sloužit jako prostředek pro řešení bytových potřeb v budoucnosti. Zákon ale takovou povinnost užití zatím neukládá, a proto se stavební spoření v České republice používá jako tradiční spořící instrument téměř na všechno.
Vzhledem k rozmanitosti finančních nástrojů ale toto spoření přestává dávat smysl. Jde sice o velmi nerizikový instrument, výnosnost je ale pramalá a v čistém vyjádření (po odečtení nejrůznějších poplatků) jen lehce v průměru přesahuje hranici čtyř procent.
Stavební spoření má každopádně i některé výhody, které se týkají čerpání úvěrů. Pokud o něčem takovém uvažujete, může být pro vás správnou volbou. Jako spořící instrument ale nedává v roce 2023 příliš smysl. Nízká výnosnost, klesající státní podpora i často vysoké poplatky z něj dělají neperspektivní finanční nástroj.
Zdroj: autorský článek, Ministerstvo financí