Starší byty zlevňují, snížení cen může nastat ale i u novostaveb
V Česku jsou ceny bytů a domů vzhledem ke kupní síle nejvyšší v Evropě, avšak letošní ochlazení trhu může přinést změnu. Zklidnění cen materiálů a stavebních prací hrají zde klíčovou roli. Podle portálu Businessinfo.cz nedostatečná výstavba není hlavním viníkem vysokých cen, jak se dříve myslelo, informuje portál Businessinfo.cz
Na začátku minulého roku byl na trhu rezidenčních nemovitostí vysoký zájem, ale letos situace změnila. Důvodem bylo zdražení hypoték a opatrnost spotřebitelů kvůli drahým energiím a inflaci. Analýza portálu valuo.cz ukázala, že inzerované ceny bytů oproti loňsku klesly v průměru o 6,6 procenta.
Blansko patří mezi města s největším propadem cen, kde byly nabídkové ceny sníženy o 22 procent. Naopak města jako Chomutov, Vyškov, Cheb, Karlovy Vary, Strakonice a Jičín prozatím odolávají zlevnění, a ceny se tam mírně zvýšily.
V Praze 1 je nejvyšší cena za metr podlahové plochy, přesahující 191 tisíc korun, zatímco nejlevnější je Karviná s cenou zhruba 28 tisíc korun za metr.
Délka doby, po kterou se hledají zájemci o nemovitosti, se výrazně prodloužila. Rekordmanem je město Ústí nad Orlicí, kde se doba inzerce protáhla z 31 dní na 162.
Cenový propad je ve skutečnosti větší, než jak se zdá z inzerátů. V době nákupní horečky byla inzerovaná cena obvykle jen výchozí a skutečná prodejní cena byla o pětinu vyšší. Nyní se však z důvodu nedostatku zájemců musejí prodejci často slevit o 10 nebo 20 procent oproti původní inzerované nabídce.
Zlevňování dosud ovlivňovalo především secondhandové byty, ale nyní se začíná projevovat i v novostavbách. Vzhledem k zamrzlému trhu mají stavební firmy nižší převis zakázek a jsou ochotny nabídnout výhodnější ceny za stavební práce.
Ministerstvo životního prostředí ohlásilo nový dotační program „Oprav dům po babičce“, který by mohl opět zvýšit ceny stavebnin kvůli velkému zájmu. Tento program by mohl snížit napětí na trhu s bydlením a zlepšit dostupnost bydlení pro mladé rodiny.
Kromě toho byly další důvody pro vysoké ceny nemovitostí minimální daně a éra levných úvěrů. Snížení úrokových sazeb by mohlo pomoci trhu s bydlením, ale nadcházející oslabování české koruny může zpomalit plánované snižování sazeb.
Klíčovým problémem českého trhu s nemovitostmi je rovněž velké množství nevyužívaných bytů a domů. Zatímco počet dostupných nemovitostí je vysoký, spekulativní vlastníci, kterým nabízená minimální daň z nemovitosti umožňuje neaktivně držet své nemovitosti, nepomáhají situaci. Mnoho bytů zůstává prázdných a to dále zvyšuje ceny nemovitostí i nájmů.
Růst cen nemovitostí byl také ovlivněn rychlým nárůstem reálných mezd a érou levných hypoték, které byly prakticky bezúročné. Avšak tato doba nízkých úrokových sazeb se nejspíše nevrátí a předpokládá se, že sazby se vrátí k úrovni kolem čtyř procent.
I když v posledních letech bylo na trhu přidáno velké množství nových bytů, cenová křivka nemovitostí nekoresponduje s tímto nárůstem. Výstavba nových bytů neměla podstatný vliv na vysoké ceny nemovitostí, které byly ovlivněny jinými faktory.
Jedním z možných řešení je zjednodušení a zrychlení povolovacího procesu staveb, ale také zvýšení daní z nemovitostí. Nízké zdanění nemovitostí přilákalo do Česka bohaté investory a zahraniční kupce, kteří si mohou dovolit nemovitosti držet bez aktivního využití.
Celkově lze tedy říci, že český trh s nemovitostmi zažívá určité ochlazení, což může být příznivé pro potenciální kupující. Ceny inzerovaných nemovitostí klesají a nové projekty se začínají zlevňovat. Pokud se však bude nadále neřešit otázka nevyužívaných nemovitostí a minimálních daní, situace by se mohla znovu změnit. Důležité bude sledovat vývoj úrokových sazeb a způsob, jakým se bude trh s nemovitostmi adaptovat na nové podmínky.
Zdroj: businessinfo.cz