Společnost Mondelez musí zaplatit pokutu v přepočtu ve výši 8,3 miliard korun
Společnost Mondelez po léta uměle udržovala vysoké ceny čokolády, sušenek a dalších výrobků. Komise EU hovoří o nezákonných praktikách, potravinářská společnost o „jednotlivých případech“, píše německý deník Spiegel.
Podle vyšetřování Evropské komise potravinářská společnost Mondelez po léta narušovala hospodářskou soutěž a uměle zdražovala své výrobky. V důsledku toho úřad ve čtvrtek uložil pokutu ve výši 337,5 milionu eur (8,3 miliard korun), jak oznámila Komise. Ta je strážcem hospodářské soutěže v EU.
Společnost Mondelez vyrábí řadu známých výrobků, včetně čokolád Milka, Toblerone, Daim, Oreo, Mikado, Philadelphia a Tuc.
Podle Komise chtěla společnost Mondelez mimo jiné zabránit přeshraničnímu obchodu mezi zeměmi s rozdílnými cenami. Společnost Mondelez využívala své tržní síly k tomu, aby obchodníkům vnucovala nezákonné dohody.
Přeshraniční obchod zdražil výrobky
Podle Komise společnost bránila svým obchodním partnerům, aby levně nakupovali výrobky Mondelez v jedné zemi EU a dále je prodávali v jiné. Tento tzv. paralelní obchod je důležitý zejména v době vysoké inflace, aby se snížily ceny na evropském trhu, zdůraznila komisařka EU pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.
„Tyto nezákonné praktiky umožnily společnosti Mondelez nadále účtovat vyšší ceny za své vlastní výrobky, což bylo v konečném důsledku na úkor spotřebitelů v EU,“ uvedla Komise EU.
Společnost Mondelez hovoří o „jednotlivých případech“
Evropská komise zahájila oficiální řízení v lednu 2021. Úřad nyní oznámil, že se společnost Mondelez podílela na celkem 22 protisoutěžních dohodách nebo jednáních ve vzájemné shodě. „K těmto dohodám a jednání ve vzájemné shodě došlo v letech 2012 až 2019 a týkaly se všech trhů EU,“ uvedla Komise.
Pokuta by ve skutečnosti měla být ještě vyšší. Vzhledem k tomu, že Mondelez s Komisí EU spolupracoval a výslovně uznal svou odpovědnost, bylo mu podle orgánů pro hospodářskou soutěž 15 % pokuty prominuto.
Společnost Mondelez ve svém prohlášení uvedla, že se jedná o „historickou záležitost“ „jednotlivých případů“, které již byly uzavřeny. Ty se datují již dlouhou dobu a většinou se týkaly transakcí se zprostředkovateli. „Představuje to jen velmi malou část evropského podnikání společnosti Mondelez International,“ uvedla společnost.
Společnost přikládá dodržování předpisů velký význam a za tímto účelem také zpřísnila své interní procesy. Na očekávanou pokutu v roce 2023 byly vyčleněny dostatečné rezervy.
Zdroj: Spiegel