Podnikatelé od voleb změny nečekají. Někteří se však bojí, že se situace zhorší

Přidat na Seznam.cz

Více než polovina podnikatelů si myslí, že se pro ně po letošních sněmovních volbách vůbec nic nezmění. Dalších 20 % se naopak obává, že se podmínky pro podnikání oproti současnému stavu zhorší. Stát by měl podle oslovených přestat upřednostňovat velké firmy na úkor menších a zmenšit byrokracii, která malé a střední podnikatele zatěžuje čím dál tím více. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Lidya, kterého se zúčastnilo 525 živnostníků a malých podnikatelů.

“Přestože 53 % podnikatelů neočekává po volbách změnu, politická situace má na rozvoj podnikání významný vliv. A poptávka po provozním úvěrování je nejrychlejším indikátorem měnící se důvěry podnikatelů ve stabilitu a vývoj ekonomiky. Během lockdownu se firmy chovaly velmi obezřetně a počet žádostí o úvěr klesl na polovinu. Od červnového rozvolnění jsme naopak svědky dvojciferného meziměsíčního nárůstu,” komentuje výsledky průzkumu Libor Vaníček, ředitel české pobočky firmy Lidya, která poskytuje krátkodobé úvěry malým a středním firmám.

Skepse, že se po volbách do Sněmovny pro drobné živnostníky nic nezmění, se nicméně prolíná všemi věkovými skupinami podnikatelů. Zhoršení pak očekává 20 % z dotazovaných. Naopak ve zlepšení doufá 27 % podnikatelů.

Jak hodnotí politické strany malé a střední firmy a živnostníci

Průzkum se dále zaměřil na hodnocení programů jednotlivých politických subjektů z pohledu malých a středních firem a živnostníků, respektive na to, jak dostatečně se strany kandidující do Sněmovny věnují potřebám tohoto sektoru. Z průzkumu vyplynulo, že oslovení respondenti si myslí, že z kandidujících politických stran, hnutí a koaličních uskupení se nejvíce zaměřuje na potřeby malých a středních podnikatelů koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Až 36 % oslovených respondentů odpovědělo, že je program pro tento segment příznivý.

Rychlá pomoc nejjednodušším způsobem

Na otevřenou otázku “Co by vám momentálně ze strany státu v podnikání nejvíce pomohlo?“ podnikatelé nejčastěji nejčastěji uváděli snížení daňové zátěže a odvodů, dále podnikatelé například požadovali, aby stát přestal upřednostňovat velké firmy před malými, omezil byrokracii a snížil administrativní zátěž.

Průzkum se uskutečnil v druhé polovině září letošního roku na skupině 525 respondentů. Byl realizován prostřednictvím aplikace IPSOS Instant Research. Respondenti byli zastoupeni ze všech krajů ČR i z Prahy, nejčastěji se jednalo o osoby samostatně výdělečně činné nebo soukromé podnikatele s nejvýše pěti zaměstnanci.

Zdroj: ČTK – protext