Německo je nejbohatší v Evropě, říká renomovaná studie

Přidat na Seznam.cz

Německo je v rámci evropských států v čele žebříčku, pokud jde o osobní bohatství obyvatel. Vyplývá to ze studie švýcarského institutu Redesigning Financial Services (RSF) se sídlem v Curychu.

Studie zahrnuje 15 zemí Evropské unie (EU) plus Švýcarsko a Británii. Podle jejích výsledků v roce 2020 dosáhla hodnota osobního bohatství v Německu 16,4 bilionu eur (přibližně 400 bilionu korun). Druhou příčku obsadila Francie s 12,6 bilionu eur a (307 bilionu korun) o třetí příčku se dělily Británie a Itálie s osobním bohatstvím ve výši 10 bilionů eur (204 bilionu korun). Tyto klíčové země se podílely více než 70 % na celkovém čistém bohatství v Evropě.

Celkově osobní bohatství v těchto zemích během roku 2020, prvního roku pandemie nového koronaviru, rostlo, a to i přes pokles jejich ekonomik. Konkrétně, reálný hrubý domácí produkt (HDP) ve sledovaných státech se v roce 2020 snížil o 6,4 %, zatímco osobní majetek (nebo soukromé čisté bohatství) se zvýšil o 3,9 % na historické maximum 69 bilionů eur (1 686 bilionu korun).

To ukazuje, že rozdíl mezi bohatými a chudými se během pandemie ještě zvětšil. Bohatství v Evropě se tak více soustřeďuje v rukou menšího počtu lidí, čímž se zvyšují ekonomické nerovnosti. Podle autorů studie tento trend bude pokračovat.

Z jejich zprávy dále vyplývá, že Německo mělo v absolutním vyjádření nejvíce milionářů, a to 2,9 milionu. Za ním následovaly Británie a Francie s 2,5 milionu milionářů a Itálie s 1,5 milionu milionářů. Švýcarsko však mělo nejvyšší hustotu milionářů: do této skupiny patří 14,1 % lidí v zemi.

RSF uvedl také, že na rozdíl od USA, nejbohatší Evropané nepocházejí z technologických společností. Namísto toho většina získává své bohatství z luxusního zboží a maloobchodu.

RSF vznikl v roce 2016 jako think-tank univerzit St. Gallen a ETH v Curychu, a také poradenské společnosti EY. Zaměřuje se na nové obchodní modely pro finanční služby.

Zdroj: Redesigning Financial Services (RSF)