Minimální mzda bude o 1100 korun vyšší. Jak to ovlivní firmy?

Přidat na Seznam.cz

Minimální mzda se zvýší o 1100 korun na 17 300, a to od ledna 2023. Jde o ještě větší zvýšení, než ke kterému došlo letos, uvádí server BusinessInfo.cz.

Zvýšení navrhlo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a návrh musel projít mezirezortním řízením. Nakonec jej schválila vláda a jak už to tak bývá, tak spokojený nebyl nikdo. Odborům vadilo, že zvýšení není větší a zaměstnavatelům zase zvýšení přijde příliš vysoké.

Odbory už v létě požadovaly, aby se minimální mzda zvýšila a to o dva tisíce korun na 18 200. Později přišly s dalším požadavkem, tentokrát chtěly zvýšit minimální mzdu až na 20 tisíc korun. Zaměstnavatelé byli zásadně proti jejich návrhu.

Firmám chtěl jít na ruku ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, který informoval, že nárůst bude pouze ve výši 400 korun. Finální zvýšení však dosáhlo daleko výraznější výše 1100 korun.

Majitelé firem kategoricky růst minima odmítají. Podle nich není problém v tom, že se zvedne plat lidem, kteří dostávají zaplaceno nejméně, ale v tom, že roste tlak, aby přidávali více peněz i ostatním zaměstnancům. Navrhovaná zvýšení odborů (až 20 tisíc korun) se podle zástupců Hospodářské komory ČR naprosto vymykala ekonomické realitě. Bylo by to něco, co by údajně ohrozilo stabilitu firem.

Zdroje: BusinessInfo.cz, MPSV, redakce