Evropská komise chce prodloužit nouzový plán pro dodávky plynu

Přidat na Seznam.cz

Spotřebitelé v EU budou šetřit plynem déle, než se plánovalo. Podle komisařky pro energetiku Kadri Simson, je situace v zásobování stále příliš napjatá na to, aby bylo možné pozastavit krizový plán, jak bylo plánováno, uvedl deník Finanzen a deník Wallstreet Online.

Evropský plán pro stav nouze v oblasti plynu bude podle Evropské komise prodloužen o jeden rok. „Dosáhli jsme značného pokroku v diverzifikaci dodávek a snížení závislosti na Rusku,“ uvedla komisařka pro energetiku Kadri Simson. „Světové trhy s plynem však v nadcházejících měsících pravděpodobně zůstanou napjaté.“

Další snižování poptávky po plynu podle ní zajistí přípravu na příští zimu. Zároveň usnadní splnění cíle naplnit zásobníky plynu na 90 % do 1. listopadu, dodala. Simson podle svých slov počítá s podporou členských států.

Pohotovostní plán pro plyn vstoupil v platnost loni v srpnu v souvislosti s možným zastavením dodávek ruského plynu a původně měl platit do konce března. Vyžaduje, aby všechny země EU dobrovolně snížily spotřebu plynu o 15 procent ve srovnání s průměrnou spotřebou za posledních pět let. Podle Komise se poptávka po plynu v EU od srpna do ledna skutečně snížila o více než 19 procent, ušetřilo se přibližně 42 miliard metrů krychlových.

Úřad nyní navrhuje pokračovat ve snižování poptávky po plynu o 15 procent až do března 2024. Úřad navíc chce, aby země podávaly zprávy o dosažených úsporách každý měsíc, a nikoli jednou za dva měsíce. Návrh mají projednat ministři energetiky jednotlivých zemí na svém příštím zasedání 28. března.

Zdroj: wallstreet-online.de, finanzen.net