Deutsche Bank varuje před globální časovanou bombou

Přidat na Seznam.cz

Většina na Wall Street a ve Fedu vnímá inflaci jako dočasný problém, který se bude vytrácet, když odezní speciální faktory. Ekonomové Deutsche Bank mezi ně nepatří.

Inflace může vypadat jako problém, který zmizí, ale podle varování ekonomů Deutsche Bank bude pravděpodobně přetrvávat a vést v následujících letech ke krizi. V předpovědi banka tvrdí, že zaměření na pobídky a zároveň vyvrácení obav z inflace se ukáže jako chyba.

Analýza zvlášť ukazuje prstem na Federální rezervní systém a jeho nový rámec, ve kterém bude tolerovat vyšší inflaci v zájmu úplného a inkluzivního zotavení. DB tvrdí, že záměr Fedu zpřísňovat politiku, zatímco inflace neukáže trvalý růst, bude mít strašné dopady. V rámci svého přístupu k inflaci nebude Fed zvyšovat úrokové sazby ani omezovat svůj program nákupu aktiv, dokud neuvidí „podstatný další pokrok“ směrem k inkluzivním cílům. Několik úředníků centrální banky uvedlo, že blízkost těchto cílů nevidí.

„Důsledkem zpoždění bude větší narušení hospodářské a finanční činnosti, jak by to bylo v opačném případě, kdyby Fed konal,“ napsal hlavní ekonom Deutsche David Folkerts-Landau. „To by zase mohlo způsobit výraznou recesi a spustit řetězec finanční tísně po celém světě, zejména na rozvíjejících se trzích.“

Tým Deutsche Bank tvrdí, že agresivní pobídky a zásadní ekonomické změny přinesou inflaci v předstihu, na kterou nebude Fed připraven. „Do roku 2023 to může trvat o rok déle, ale inflace se znovu objeví. A přestože se priority Fedu posouvají k sociálním cílům, zanedbání inflace ponechává světovým ekonomikám časovanou bombu,“ uvedl Folkerts-Landau. „Účinky mohou být zničující, zejména pro ty nejzranitelnější ve společnosti. Nikdy předtím jsme neviděli tak koordinovanou expanzivní fiskální a měnovou politiku.

Tým Deutsche Bank uvedl, že nadcházející inflace by se mohla podobat zkušenostem ze 70. let, kdy v průměru dosáhla téměř 7% a byla i dvoumístné hodnotě. Tehdejší předseda Fedu Paul Volcker se snažil o potlačení inflace, ale musel použít dramatické zvýšení úrokových sazeb, které spustily recesi. Analytici Deutsche Bank se obávají podobného scénáře. „Už teď se mnoho zdrojů rostoucích cen filtruje do americké ekonomiky. I když jsou papírově přechodné, mohou se promítnout do očekávání stejně jako v 70. letech,“ uvedli . „Existuje tedy riziko, že i když jsou zakomponovány pouze na několik měsíců, může být obtížné je udržet, zejména při vysokých stimulech.“

Banka uvedla, že zvyšování úrokových sazeb by mohlo „způsobit zmatek ve světě náročném na zadlužení“ a finanční krize pravděpodobně nastanou zejména v rozvíjejících se ekonomikách, kde růst nebude schopen překonat vyšší náklady na financování.