Čínští miliardáři utrpěli obrovské ztráty na majetku
Majetek 24 nejbohatších čínských podnikatelů v nových technologických odvětvích, včetně biotechnologií, se od začátku července snížil celkem o 87 miliard dolarů. To vyplývá z výpočtů Financial Times.
Je to důsledek zlevnění na burzách v Číně a Hongkongu, ke kterému došlo v reakci na čínskou regulační kampaň zaměřenou mimo jiné na tamní digitální giganty.
Nejvíce ztratil Colin Huang, zakladatel obchodní platformy Pinduoduo. Jeho majetek se od začátku července snížil o 15,6 miliardy dolarů, tedy o celou třetinu. Pony Ma, zakladatel společnosti Tencent, utrpěl ztráty ve výši více než 12 miliard dolarů, což představuje 22 % jeho jmění. V žebříčku nejbohatších Číňanů se propadl na třetí místo. Předstihl ho Jack Ma, zakladatel koncernu Alibaba, jehož majetek se však snížil o 2,6 miliardy dolarů. Od listopadu, kdy regulační orgány zastavily veřejnou nabídku akcií jeho společnosti Ant Group, přišel Jack Ma o 13 miliard dolarů. Ze seznamu miliardářů vypadl Yu Minhong, majitel vzdělávací společnosti New Oriental Education. Hodnota jeho podílu ve společnosti klesla od konce června z 3 miliard dolarů na přibližně 500 milionů dolarů.
V Číně se však objevili miliardáři, kteří během poklesu trhů zvýšili svůj majetek. Představují odvětví, která nebyla přísnější regulací dotčena. Zhong Shanshan, majitel Nonfu Spring, přední čínské společnosti vyrábějící balenou vodu, od začátku července zvýšil svůj majetek o 5 miliard dolarů na 72 miliard dolarů. V loňském roce se stal nejbohatším čínským podnikatelem. Wang Chuanfu, předseda představenstva společnosti BYD, která vyrábí elektromobily, od konce června zbohatl o 4,4 miliardy dolarů. Jeho majetek dosáhl 25 miliard dolarů, což z něj činí desátého nejbohatšího Číňana. K růstu jeho bohatství výrazně přispěly vládní plány na rozvoj elektromobilního průmyslu.