Japonsko vyšle své rezervy LNG do Evropy v případě nutnosti

Přidat na Seznam.cz

Japonsko, jeden z největších světových dovozců zkapalněného zemního plynu, zváží způsoby, jak podpořit trh s tímto palivem, pokud krize kolem Ukrajiny naruší dodávky, uvedl v pátek ministr průmyslu Koichi Haguida, informuje deník Interia a deník Wgospodarce.

Podle zpráv z médií může Japonsko poslat své rezervy do Evropy. Ministr Haguida odmítl potvrdit zprávy tisku, že Spojené státy požádaly Japonsko, aby v případě přerušení dodávek z Ruska přesměrovalo část dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy. Ujistil však, že Tokio „chce zvážit, jak může být prospěšné mezinárodnímu společenství“.

Japonská tisková agentura Kjódó s odvoláním na anonymní vládní zdroje uvedla, že Tokio zvažuje přesměrování části svých zásob zkapalněného zemního plynu do Evropy v případě, že Rusko omezí dodávky v reakci na sankce, které by na něj byly uvaleny v případě vojenské invaze na Ukrajinu.

Kjódó však zdůrazňuje, že Japonsko využívá LNG k výrobě energie a jeho zásoby nejsou nijak velké. V porovnání s loňským rokem se zvýšily, ale v minulosti se vyskytly případy, kdy byl plynu nedostatek. Na přelomu let 2020 a 2021, kdy zemi zasáhla vlna mrazů, museli pak dodavatelé elektřiny požádat obyvatele, aby kvůli tenkým zásobám plynu šetřili energií.

Minulý týden požádala vláda USA, největšího světového producenta zemního plynu, katarskou vládu a několik dalších velkých producentů paliva, aby prověřili možnost dodávek do Evropy v případě přerušení dodávek z Ruska kvůli ukrajinské krizi, informuje deník Wgospodarce.

Zdroj: biznes.interia.pl, wgospodarce.pl.