Šéf společnosti AstraZeneca by měl získat 12krát vyšší plat, poté, co mu akcionáři projevili podporu

Přidat na Seznam.cz

Více než 60 % akcionářů podpořilo rozhodnutí zvýšit plat Pascala Soriota, což posiluje jeho pozici jako nejlépe placeného šéfa na burze FTSE 100.

Generální ředitel farmaceutického giganta AstraZeneca by mohl letos vydělat až 18,7 milionu liber (555 milionu korun), poté, co akcionáři schválili návrh na zvýšení jeho platu. Z akcionářů, kteří hlasovali, bylo přibližně 64 % pro rozhodnutí a 36 % proti.

Základní plat Pascala Soriota činí přibližně 1,5 milionu liber (43 milionu korun), ale nyní může získat bonusy ve výši až 850 % tohoto platu, pokud dosáhne dlouhodobých cílů.

Od hlasování by mohl Soriotův roční bonus také vzrůst na maximálně 300 % jeho základního platu.

Francouzský generální ředitel je již nejlépe placeným šéfem na britské burze FTSE 100.

Soriot v minulosti

Farmaceutická společnost však čelila menší kritice než v roce 2021, kdy téměř 40 % akcionářů odmítlo plat generálního ředitele. Zastánci Soriota argumentují, že vysoké platy jsou zasloužené vzhledem k vysokému počtu dosažených cílů společnosti za poslední desetiletí.

Když Francouz převzal vedení v roce 2012, akcie AstraZeneca stagnovaly kvůli ztrátě patentové exkluzivity na klíčové léky a zpožděním ve vývoji nových produktů. Od jeho jmenování vzrostly akcie firmy o více než 270 %. A to i částečně díky většímu investování do výzkumu a vývoje, zejména v klíčových oblastech jako je rakovina, respirační a kardiovaskulární onemocnění.

AstraZeneca také zdůvodnila zvýšení Soriotovy odměny tím, že poukazuje na peníze vydělané šéfy konkurenčních firem. Generální ředitel Eli Lilly & Co., David A. Ricks, vydělal v roce 2023 26,6 milionu dolarů (233,5 milionu korun), zatímco Joaquin Duato z Johnson & Johnson si vydělal 21,6 milionu dolarů (515 milionu korun).

AstraZeneca zároveň oznámila plány na zvýšení svého ročního dividendu o 7 % pro rok 2024 na hodnotu 3,10 dolaru (73,98 Kč) za akcii.

Zdroj: Euronews