Konec levného čínského zboží prodejců Shein a Temu? Německo chce ukončit výjimku z dovozní daně

Přidat na Seznam.cz

Německo podporuje revizi dovozních daní Evropské unie, která by mohla ukončit výjimku pro levné zásilky, jež pomohla internetovým prodejcům Shein a Temu získat podíl na trhu díky levnému oblečení, doplňkům a různých zařízení vyrobených v Číně, informuje zpravodajský web Internationaltaxreview.

Kritici společností Shein a Temu ve Spojených státech si již stěžovali, že využívají osvobození od dovozní daně, aby zlikvidovali konkurenci a vyhnuli se celním kontrolám svých výrobků.

Tato praxe pomáhá oběma společnostem nabízet zákazníkům po celém světě šaty v přepočtu za pouhých 180 korun a chytré hodinky v přepočtu za necelých 600 korun. Společnost Shein v současné době zintenzivňuje přípravy na vstup na burzu v Londýně poté, co pokus o vstup na burzu v New Yorku narazil na odpor amerických zákonodárců.

Podle současných předpisů EU nepodléhají balíčky zakoupené online ze zemí mimo EU clu, pokud je jejich hodnota nižší než 150 eur (přibližně 3 700 korun).

Hlavní německý maloobchodní svaz Handelsverband Deutschland (HDE) lobbuje u německé vlády a tvrdí, že výjimka podpořila masivní nárůst malých zásilek, které se dostávají do EU z internetových platforem, jako jsou Shein a Temu, a že celní orgány nemají dostatek kapacit na to, aby kontrolovaly, zda všechny výrobky splňují pravidla EU.

Německý ministr financí Christian Lindner naznačil, že Německo podpoří zrušení limitu 150 eur (přibližně 3 700 korun) bez cla na evropské úrovni.

Německé ministerstvo financí uvedlo, že vítá skutečnost, že Evropská komise předložila návrhy na přizpůsobení evropského celního práva výzvám elektronického obchodu, přičemž odkazuje na širší plán reformy, který zahrnuje i zrušení limitu pro bezcelní zboží.

Reakce společnosti Shein

„Snažíme se dodržovat všechny příslušné místní zákony a předpisy zemí, ve kterých působíme, včetně dodržování celních a daňových předpisů.“

EU diskutuje o zrušení limitu v rámci projektu celní reformy, který Komise navrhla v květnu 2023.

„Navzdory některým rozšířeným mylným představám udržujeme ceny dostupné díky našemu obchodnímu modelu založenému na technologiích na vyžádání a flexibilnímu dodavatelskému řetězci.“ uvedla společnost Shein.

Ukončení výjimky by se nedotklo pouze čínských prodejců

Konkurenční společnost Temu, kterou vlastní čínský internetový prodejce Pinduoduo Holdings, rovněž popřela, že by její růst byl způsoben především bezcelní politikou.

„Hlavními faktory, které stojí za naší rychlou expanzí a přijetím na trhu, jsou efektivita dodavatelského řetězce a provozní zdatnost, které jsme si za ta léta vypěstovali,“ uvedl mluvčí Temu.

Průmyslové sdružení Ecommerce Europe, mezi jehož členy patří společnosti Amazon a eBay, uvedlo, že zrušení bezcelního limitu by zvýšilo obchodní napětí a mohlo by vést k odvetným opatřením ze strany klíčových obchodních partnerů, jako jsou USA.

Evropský parlament v březnu v předběžném hlasování návrh celní reformy schválil, ale po evropských volbách na začátku června, kdy bude zasedat nový parlament, bude návrh dále posuzován.

Možné obcházení daně

Podle Komise, která uvádí, že „samotné objemy elektronického obchodu testují limity celních orgánů“, dorazí v roce 2023 do EU dvě miliardy zásilek s deklarovanou hodnotou nižší než 150 eur (přibližně 3 700 korun) z nečlenských zemí.

Komise rovněž uvedla, že osvobození od dovozní daně podněcuje prodejce k rozdělování zásilek a až 65 % balíků je podhodnoceno, aby mohly využít daňové úlevy.

Společnost Shein uvedla, že u objednávek zasílaných zákazníkům v Evropě podává příslušná prohlášení a platí požadované daně, včetně příslušných celních poplatků u objednávek v hodnotě vyšší než 150 eur.

Společnost Temu uvedla, že balíky nedělí, aby obešla celní kontroly, ani se nepodílí na falešných prohlášeních.

Zdroj: Internationaltaxreview