Od května budou koncesionářské poplatky platit i ti, kdo sledují obsah jen přes internet
Možná jste v poslední době zaznamenali četné diskuze na téma koncesionářských poplatků. Ty u nás zajišťují financování veřejnoprávních médií jako České televize a Českého rozhlasu. Chystá se novela zákona přinášející změny v placení. Nově se tak povinnost odvádět poplatky bude týkat i těch, kteří používají internet.
Změny přijdou od května
Koncesionářské poplatky jsou žhavé téma již několik let. Nyní je projednáván návrh na změnu zákona, přičemž nové podmínky by měly platit od května. Pokud novelu schválí Senát a podepíše prezident republiky, lidé budou platit měsíčně přibližně o 25 korun více.
Poplatek pro Českou televizi se zvýší o 15 korun na 150 korun, pro Český rozhlas pak o 10 korun na 55 korun měsíčně. Novinkou je to, že se placení bude vztahovat také na zařízení, která přijímají vysílání prostřednictvím internetu. Dosud se jednalo zejména o televizi nebo rádio, nyní půjde také o mobil, tablet nebo počítač.
Pokud používáte internet, budete platit
Co by zůstalo neměnné, je to, že se poplatky odvádějí za jednu domácnost. Nezáleží přitom na tom, kolik je v domácnosti členů. Každopádně všechny domácnosti a firmy vlastnící televizní přijímač jsou povinny platit koncesionářský poplatek.
Pokud jste se například doteď mohli poplatkům vyhnout kvůli tomu, že nemáte rádio, nadále byste nesměli používat ani internet. Pokud internet máte, měli byste začít poplatky zasílat. Novela totiž reaguje na současnou digitální dobu, kdy absence televize nebrání například sledovat televizní pořady. Je zcela běžné prostřednictvím internetu sledovat nebo poslouchat obsahy, které byly dříve zprostředkovány pouze díky televizi a rádiu.
Nárůst poplatku není vysoký
Záměrem novely je zajištění stabilního financování našich veřejnoprávních médií, přičemž je přihlédnuto právě k digitalizaci. Ta vede k tomu, že obsah je zkrátka již konzumován jinými způsoby než v minulosti. Narůstá počet lidí, kteří používají pouze zařízení s internetem.
Navýšení poplatků je tak nutné proto, že bude podpořena funkce médií i v budoucnosti. Ministr kultury Martin Baxa poukazuje na to, že pro většinu domácností změna představuje navýšení poplatku o únosných 25 korun za měsíc, a jinak zůstane vše při starém. Poplatky se naposledy zvyšovaly v roce 2008 pro televizi a tři roky předtím pro rozhlas. Nový přístup k poplatkům je symbolem demokracie a podpory nezávislosti médií veřejné služby.

Kdo platit nebude?
Poplatky se týkají celých domácností bez ohledu na to, kolik je zde televizí, rádií nebo mobilů. Každá domácnost zkrátka zaplatí každý měsíc jednu částku ve výši 205 korun. Tím pádem to neznamená, že například každý jednotlivec, který vlastní chytrý telefon, bude muset odvádět poplatky.
Pokud chytrý mobil ani jiné zařízení s přijímačem nevlastníte, můžete sepsat čestné prohlášení sdělující informaci o tom, že nemáte možnost přijímat televizní nebo rozhlasové vysílání. Kompletní výjimku pak mají školy, neslyšící a nevidomé osoby, cizinci bez trvalého či dlouhodobého pobytu v Česku a také ti, kteří mají příjem v takové výši, která nepřesáhne 2,15násobek životního minima.
Speciální podmínky mají také firmy a podnikatelé. Poplatky se netýkají spolků a zaměstnavatelů s pracovníky se zdravotním postižením. Poplatky rovněž nehradí firmy, které mají méně než 24 zaměstnanců. Na druhé straně u velkých podniků se výše poplatků bude odvíjet od počtu zaměstnanců.
Zdroje: seznamzpravy.cz, portal.gov.cz, mk.gov.cz, irozhlas.cz