Pořádek bez dřiny a chaosu. Naše prababičky měly tento geniální systém
Naše prababičky neměly moderní vysavače, pračky, sušičky ani myčky nádobí. Neznaly, co je parní mop nebo dokonce robotický vysavač, který luxuje i vytírá zároveň. Přesto měly domácnost naklizenou jako klícku, a bez použití drahých mycích prostředků. Klíčem byl zdravý selský rozum a návyky, které vykonávaly s přesnou pravidelností. Některé z nich si můžeme osvojit i dnes a zajistit si tak čistou a uklizenou domácnost bez velké námahy.
Jistě to sami znáte – tu se válí svetr, který jste sundali při příchodu domů, tamhle leží noviny či časopis, dětské hračky se povalují po celém bytě atd. Naše prababičky měly velmi jednoduchý, avšak funkční systém pro udržení pořádku v domácnosti. Každá věc měla své místo a každý věděl, že když věc použije, má ji na ono místo zase vrátit. Tím se vyhnuly neustálému poklízení věcí, které by se válely všude, a navíc si ušetřily čas s jejich hledáním. Zkuste i vy vyhradit přesné místo každé věci ve své domácnosti. To platí i o hračkách pro děti. Když budou vědět, kam hračky patří, snáze je naučíte, že když si přestanou hrát, vrátí je zpět na své místo.
Pravidelný úklid po troškách
Prababičky měly práce nad hlavu a plno úkonů jim dalo mnohem více práce než nám dnes. My už dnes neznáme praní prádla na valše nebo drhnutí podlahy rýžákem. Protože věděly, že tyto činnosti vyžadují čas a energii, snažily se s nimi šetřit jinde. Uklízely během dne pravidelně a po kouskách. Nádobí myly během vaření nebo hned po něm, každý večer si uklidily pracovní plochu, zametly atd. Tím zabránily hromadění nepořádku, který by pak uklízely mnohem déle.
Pokud to chcete zkusit jako naše prababičky, vyhraďte si 10 až 15 minut několikrát denně na úklid konkrétní části domácnosti. Já například myji nádobí a pracovní plochu, když si děti dělají úkoly. Jsem jim po ruce, a přitom dělám svou činnost. Po sprše nebo koupeli rozvěste ručníky, aby proschly a opláchněte vanu či sprchový kout. Také opláchnout umyvadlo po každém čištění zubů je rychlé a přitom efektivní.
Na úklid stačily přírodní čističe
Prababičky sice neměly drahé čističe, jako my, ale využívaly přírodní a jednoduché prostředky, které byly levné a mnohdy mnohem efektivnější, než jsou ty naše. Zkuste třeba používat místo drahých prostředků sodu, sůl a ocet. Uvidíte, že dokážou zázraky. Jedlá soda je výborná na odstraňování pachu a skvrn z látky, koberců nebo pohovky. Voda s octem skvěle čistí okna i jiné plochy. Sklo a zrcadla pak stačí vyleštit papírovou utěrkou. Naše prababičky na to dokonce používaly noviny.

Čerstvý vzduch nade vše
Velkou pozornost naše prababičky věnovaly větrání domácnosti i ložního prádla. Já sice dnes, když přijede prababička na návštěvu, neustále zavírám okna a klepu se zimou, ale ona si tento zvyk uchovala. Stále několikrát denně vyvětrá, aby se v místnosti vyměnil vzduch a odešla vlhkost. Pokud to jde, ložní prádlo vyvěsí z okna, aby se vyvětralo. Také koberce se dříve vyklepávaly venku, čímž se odstranil nejen prach, ale i mnohé nečistoty.
Minimalismus klíčem k pořádku
Výhodu měly naše prababičky v tom, že neměly zdaleka tolik věcí, jako my dnes. Sice si říkáme, jak jsme na tom oproti nim lépe, ale čím méně věcí máme, tím méně jich musíme uklízet. Zkuste si udělat „generální“ úklid a vytřídit z bytu vše nepotřebné. Pak zaveďte pravidlo, že když nějakou novou věc pořídíte, staré se zbavte. To platí nejen o spotřebičích, nádobí nebo věcech pro radost, ale především u oblečení, dětských hraček, obuvi a kosmetiky. Nenakupujte nové, dokud staré slouží. A pokud je potřeba to již vyměnit, opravdu to vyměňte. Pořiďte nové a staré vyhoďte. Budete mít méně věcí v bytě, více prostoru a méně starostí s úklidem.
Zdroj: