Jaký příjem vás řadí mezi chudší vrstvy v Česku?
Stále více Čechů ohrožuje chudoba. Životní náklady rostou, inflace požírá už tak nízké úspory a rozdíly mezi regiony jsou v poslední době propastnější než kdy dřív. Příjmová chudoba v Česku ohrožuje asi milion lidí. Možná patříte mezi ně.
Reálnou životní úroveň Čechů tvoří i další faktory, než je výše samotných příjmů. O kvalitě života v Česku rozhoduje také výše nákladů na bydlení, inflace i region, ve kterém žijeme. Například náklady na bydlení v Praze tvoří až 35 procent příjmu, zatímco v menších městech jen 15 procent. Inflace ubírá reálné kupní síle příjmů, přestože nominální mzdy rostou. Také regionální rozdíly jsou v životních standardech patrné. Život v odlehlých regionech se prodraží o náklady na dopravu či o nedostupnost zdravotní péče.
Každý desátý Čech žije na hranici bídy
S příjmem pod hranicí chudoby žije asi 9,8 procenta Čechů, tedy zhruba každý desátý obyvatel naší země. Domácnosti s příjmy na hranici chudoby navíc nemají z čeho odkládat úspory, šetří na kvalitě stravy, volnočasových aktivitách a dokonce i na zdravotní péči. Podle dostupných údajů si asi 6 procent Čechů nemůže dovolit neočekávaný jednorázový výdaj ve výši 15 tisíc korun, pravidelnou konzumaci masa, vlastní auto nebo včasné splácení půjček.
Materiální deprivace vede k sociálnímu vyloučení
Za materiální deprivaci se považuje situace, kdy si člověk kvůli nedostatečným příjmům nemůže dovolit nejméně 4 z 9 položek, jako je pračka, týdenní dovolená, telefon či televize. Taková materiální deprivace má přitom značné sociální dopady.
Lidé s nedostatečnými příjmy čelí omezením v různých oblastech života, a to včetně bydlení, péče o zdraví i o sociální kontakty. To může v důsledku vést až k sociálnímu vyloučení a omezení příležitostí, což má negativní dopad především na děti vyrůstající v takových rodinách.

Hranice příjmové chudoby pro rok 2025
Za příjmovou chudobu v Česku se považuje 60 procent mediánu příjmu. Medián příjmu vyjadřuje střední hodnotu příjmů na daném území. Pokud srovnáme příjmy stovky osob od nejnižšího po nejvyšší, mediánem příjmu bude příjem na 50. místě. V roce 2025 se tato hranice příjmové chudoby pohybuje na částce kolem 17 500 korun pro jednotlivce, pro čtyřčlennou rodinu pak činí přibližně 37 000 korun.
Sociální dávky pobírá méně lidí, než by mohlo
V situacích, kdy příjmy nestačí ani na pokrytí všech základních potřeb, může pomoci stát. Různé formy sociálních dávek, jako je příspěvek na bydlení, přídavky na dítě či dávky hmotné nouze, pobírá v České republice pouhých 9 procent obyvatel. Průzkumy však naznačují, že nárok na ně má až 29 procent obyvatel.
V Česku se máme pořád lépe, než je evropský průměr
Navzdory alarmujícím číslům nepatří Česká republika mezi země ohrožené chudobou. Naopak, ohrožených je v Česku „jen“ 9,8 procenta obyvatel, zatímco evropský průměr činí 16,5 procenta. Hranice příjmové chudoby navíc není statická, ovlivňuje ji mimo jiné inflace, regionální rozdíly i státní politika.
Ta již nyní pracuje třeba na zjednodušení žádosti o sociální dávky formou jedné superdávky, která ověří nárok o všechny příspěvky. Tím, že žadatelé nebudou muset složitě zjišťovat, na jakou pomoc mají nárok, ale úřad práce to v rámci jedné žádosti ověří za ně, bude pomoc státu dostupnější pro více Čechů
Zdroje: Statistika a my, Peníze.cz, Ministerstvo pro místní rozvoj, iRozhlas, Eurostat, České noviny