Tahle pokojovka čistí vzduch lépe než drahé čističky. Většina lidí ji ale vyhazuje
Když chce mít člověk ve 21. století doma čistý vzduch, sáhne po moderní čističce s uhlíkovým filtrem, ionizátorem a aplikací do mobilu. Existuje ale řešení za pár korun, které s některými látkami v ovzduší pomůže také.
Pokojové rostliny jsou stále velmi oblíbené, i když v současnosti mnohem méně než dříve. Důvodem je možná náročná péče, obavy z alergií kvůli plísním ze substrátu nebo zkrátka menší potřeba lidí mít doma něco “zeleného”. Pokud už člověk doma nějaké pokojovky má, často sahá po trendy druzích, které vypadají dobře na pohled. Jednu zapomenutou rostlinu, která byla ještě před dvaceti lety v každé domácnosti nebo škole, ale dnes lidé spíše vyhazují. A je to škoda, vzduch totiž umí čistit nejlépe ze všech.
Nenáročná rostlina s talentem čistit vzduch
Zelenec je typická retro pokojovka, kterou možná znáte z okenních parapetů ve škole nebo v čekárně u doktora. Má dlouhé a úzké listy, které často zdobí světlé pruhy. Zelence nepotřebují nic speciálního. Stačí jim obyčejný květináč se substrátem a občasná zálivka. Právě tato nenáročnost a již zmíněný “retro” vzhled jsou asi důvody, proč jej lidé dnes tolik podceňují.
Zelenec má ale oproti jiným pokojovým rostlinám v něčem navrch. Slavná studie NASA z 80. let zkoumala, zda mohou pokojové rostliny skutečně odstraňovat toxiny z uzavřených prostor. Vědci si do hledáčku vzali celou řadu tehdy oblíbených interiérových rostlin a zjišťovali, zda umí z ovzduší odfiltrovat látky jako formaldehyd, benzen nebo oxid uhelnatý. Jde v podstatě o chemikálie, které se nejčastěji uvolňují z nábytku, barev a různých materiálů v domácnostech. A zelenec byl překvapivě absolutní jedničkou ve všech testech.

Jak funguje přírodní čistička vzduchu
Moderní čističky vzduchu fungují na principu filtrace. Jednoduše nasají vzduch, proženou ho přes uhlíkové filtry uvnitř zařízení, a pak ho opět vypustí ven hezky čistý, bez nežádoucích nečistot. Naproti tomu zelené rostliny nepotřebují elektřinu, nestojí tisíce a v některých ohledech se těmto přístrojům s přehledem vyrovnají.
Jejich listy absorbují škodlivé látky, které následně rostlina “vyloučí” do zeminy v květináči. Zde si s nimi poradí mikroorganismy. Jde o tichý a velmi nenápadný proces, který je ale vysoce účinný. Jedna rostlinka samozřejmě celý dům nespasí, ale pokud jich máte v místnostech rozmístěných více, výsledky jsou již patrné. Pokojové rostliny ale nejsou jen přírodní čističky vzduchu. Umí ho také přirozeně zvlhčovat.
Další výhodou zelence je, že se rychle množí. Na dlouhých výhonech najdete mnoho malých “rostlinek”, které stačí odstřihnout a vysadit do samostatného květináče. Díky tomu můžete mít plno pokojovek doslova za pár korun a zefektivnit tak čištění vzduchu.

Za vyhazování či nezájem může neznalost
Přestože má zelenec tolik výhod, často končí v kontejneru. Důvod? Lidem se prostě nelíbí, protože ho mají spojený právě s místy jako je škola, čekárna nebo třeba starý kredenc u babičky. Rostlina však při dobré péči nadělá stejnou parádu, jako oblíbené monstery nebo strelície. Zelenec často končí v koši proto, že mu začnou zasychat špičky listů. Tomu se dá snadno předejít pravidelným rosením, jelikož tímto způsobem reaguje rostlina na suchý vzduch.
Dalším důvodem bývá názor, že zelenec je v podstatě plevel. Jeho rychlý růst a neustálé vyvádění nových šlahounů s mladými rostlinkami ale lze využít jako přednost. Díky tomu lze zelence umístit na vyšší poličky nebo do závěsných květináčů a pěstovat je jako působivé převislé rostliny. Tyto pokojovky mají i další pozitiva. Jsou například zcela netoxické a hodí se tak do domácnosti s malými dětmi i domácími zvířaty, můžete je pěstovat v jakékoliv místnosti a nevadí jim, když je občas zapomenete zalít.
Pokud tedy hledáte rostlinu, která bude prosperovat i s minimem péče, vsaďte na zelenec. Za vlastní květináč a trochu vody se vám navíc odmění čistým vzduchem bez toxických látek.
Zdroje: Cleanairgardening.com, Ntrs.nasa.gov, Co2meter.com