Vyhodili vás z práce? Tohle musíte udělat hned, jinak budete litovat
Jste nuceni změnit práci? Najít si jiné místo může představovat stresující situaci. Pro některé je to dle průzkumů horší než rozvod. Pokud si ale zachováte chladnou hlavu a budete se držet jednoduchých kroků, možná profesní obměnu zvládnete snadněji.
Zkontrolujte si smlouvu a podmínky výpovědi
Předtím, než podepíšete nějaké dokumenty, projděte si pečlivě svoji pracovní smlouvu a zaměřte se na pár zásadních aspektů.
Výpovědní lhůta. Zkontrolujte rozsah výpovědní lhůty, abyste věděli přesně, jak dlouho budete ještě pobírat mzdu. Běžná doba je dvouměsíční a běží od prvního dne následujícího měsíce poté, co je vám doručena výpověď. Délka výpovědní lhůty se ale může lišit. Obecně platí, že je možné si se zaměstnavatelem sjednat delší výpovědní dobu, než máte ve smlouvě. Ovšem nikdy ne kratší.
Odstupné. Máte nárok na odstupné? Pokud jste dostali výpověď ze strany zaměstnavatele, a to z organizačních důvodů, nebo podepisujete dohodu pro organizační změny, vzniká nárok na odstupné, jehož výše je závislá na době trvání pracovního poměru. Pokud jste pro zaměstnavatele pracovali alespoň dva roky, máte nárok na trojnásobek průměrného výdělku. S kratší dobou pracovního poměru se poté výše odstupného snižuje. Jestliže jste v práci byli rok až dva, odstupné je ve výši dvojnásobku průměrného měsíčního výdělku. Pokud jste zde pracovali méně než rok, dostanete jeden měsíční výdělek. Jestli dáte výpověď sami, nárok na odstupné nevzniká.
Důvod výpovědi. Důvod musí odpovídat skutečnosti a zároveň je nezbytné, aby tento důvod byl vyjmenovaný v zákoníku práce. Výpověď byste měli dostat písemně do vlastních rukou a odůvodnění zde musí být přesně popsáno. V určitých situacích není možné dát výpověď. K takovým případům patří například zaměstnanec na neschopence nebo na mateřské či rodičovské dovolené.
Pokud u vás zavládly pochybnosti nebo nejasnosti, obraťte se na právníka.
Jak si zajistit finanční stabilitu?
Ať už je výpověď nečekaná nebo jste tušili, že přijde, přehodnoťte svůj rozpočet. Měli byste získat povědomí o tom, jak dlouho zvládnete pokrýt výdaje.
Přihlaste se na Úřad práce. Zjistěte, zda máte nárok na podporu v nezaměstnanosti a v jaké výši. Pro přihlášení bude třeba vyplnit žádost zprostředkování zaměstnání a žádost o podporu v nezaměstnanosti. Vyplněné dokumenty se zasílají elektronicky nebo datovou schránkou. Do evidence uchazečů o práci je pak člověk zařazen dne doručení žádosti.
Zvažte vedlejší příjem. Jednou z možností jsou brigády nebo dočasné či zkrácené pracovní úvazky. Pamatujte ale, že v případě registrace na Úřadu práce si můžete přivydělávat jen tehdy, kdy nepobíráte podporu v nezaměstnanosti. Výše měsíčního přivýdělku také nesmí překročit výši poloviny minimální mzdy.
Hlídejte si výdaje. Důležité je také omezit nadbytečné výdaje. Jestliže máte vytvořené úspory, naplánujte si nyní jejich využití strategicky.

Aktivně hledejte novou práci
Zapojte se aktivně do hledání nové práce. K takovému postupu určitě patří aktualizace životopisu. Zmodernizujte své CV a pokud zasíláte životopis na vybrané pozice, přizpůsobte údaje dané práci. Vyškrtněte, co není podstatné, a vypíchněte, co by vám mohlo pomoci práci získat.
Zároveň můžete oslovit své známé nebo kolegy, protože doporučení jsou často rychlou cestou, jak se dostat k nové příležitosti. Můžete se také přihlásit na pracovní portály nebo sociální sítě jako LinkedIn. Současně zvažte, jestli chcete zůstat v oboru. Možná je čas na rekvalifikaci a absolvování vzdělávacích kurzů.
Například Petr, který pracoval 10 let na pozici obchodního zástupce, propadl po obdržení výpovědi nejprve panice. Avšak následně se poradil se specialistou na právo, získal odstupné, přihlásil se na Úřad práce a v průběhu následujících dvou měsíců absolvoval kurz digitálního marketingu. Našel si práci v reklamě a je aktuálně spokojenější než dříve.
Zvládněte stres
Výpověď může mít negativní vliv na vaši psychiku. Existují ale způsoby, jak se vypořádat se vzniklou situací. Věnujte například svůj čas fyzické aktivitě, která pomáhá redukovat stres. Jděte do přírody, zaběhejte si nebo zvolte jiný sport.
Nebojte se mluvit o svých pocitech. Může se jednat o rozhovory s přáteli nebo s odborníky. Díky externímu působení a zpětné vazbě je možné dostat se k myšlenkám, na které byste sami nepřišli.
Zároveň lze vnímat ztrátu práce paradoxně jako příležitost. Není výjimkou, že řada lidí najde lepší uplatnění, než jaké měli dosud. Důležité je především nepropadat zoufalství, konat aktivní kroky a plánovat, co dál. Nepříjemná situace nakonec může vést k příjemné změně.
Zdroje: ochrance.cz, mpsv.cz, portal.gov.cz