Důchodce našel na půdě starý kufr. Když ho otevřel, málem dostal infarkt. Do smrti už nemusí pracovat
Půdu se občas vyplatí pořádně prozkoumat, i když v domě už bydlíte nějaký ten pátek. Třeba vás potká podobné štěstí jako seniora z valašské vesničky, který se jednoho dne rozhodl prozkoumat skrytá zákoutí své půdy a objevil na ní doslova a do písmene poklad.
Poblíž Vsetína se nachází malebná vesnička, ve které došlo k mimořádnému nálezu. Překvapil nejen samotného nálezce a jeho okolí, ale také historiky a odborníky z celé České republiky. Místní obyvatel Jaroslav Krupák, zasloužilý učitel dějepisu v důchodu, se rozhodl konečně pořádně prozkoumat starou půdu rodinné chalupy, jež zdědil po svém otci. A po chvíli se nestačil divit. Mezi různě starým haraburdím a již nepotřebnými věcmi ležel jeden starý kufr ukrývající nález, který se jistojistě zapíše do obecní kroniky.
Kufr s tajuplným obsahem
Určitě si dovedete představit, že taková půda starého domu je plná nepoužívaného nábytku, trámů a zaprášených krabic, u nichž se už vlastně ani neví, co by tak mohlo být uvnitř. Podobně samozřejmě vypadala i půda na chalupě pana Jaroslava, který ovšem mezi výše jmenovanými věcmi objevil jednu mimořádnou památku – starý kožený kufr s kováním. Ležel bez povšimnutí mezi ostatním nepořádkem a na první pohled vypadal, že v něm ani nic dalšího k nalezení nebude. Pan Jaroslav se nenechal odradit jeho zašlým a opotřebovaným vzhledem a po chvilce námahy se mu skutečně kufr podařilo otevřít.
Z nálezu měl prvně lidově řečeno oči navrh hlavy. Uvnitř kufru se totiž ukrývaly všemožné mince, těžké, blyštivé a očividně velmi staré. Sám pan Jaroslav komentoval svůj nález takto: „Na první pohled mi přišlo, že se jedná o repliky, nicméně některé z mincí byly velmi zachovalé a dokonce obsahovaly ražby, o kterých jsem jako bývalý učitel dějepisu měl povědomí z učebnic. Jeden z tolarů dokonce nesl portrét Ferdinanda II.“

Odborníci jásají
Pan Krupák neváhal ani chvíli a ihned kontaktoval historiky a muzejníky. Ti si přijeli objevený poklad osobně prohlédnout a výsledky jejich práce jsou skutečně ohromující. Kufr totiž obsahoval přes 700 kusů mincí z období třicetileté války – nacházely se tu stříbrné groše, extrémně vzácné dukáty nebo tolary z různých koutů tehdejší Evropy.
Takový historický poklad má samozřejmě svoji hodnotu, ať už se bavíme o té tržní nebo historické. Díky němu se odborníci mohou více dozvědět o peněžním oběhu v době třicetileté války i o kontaktech tehdejších obchodníků. I proto se jeho hodnota vyšplhala na částku přesahující milion korun, nálezci pak připadla odměna v řádech statisíců korun. Pan Jaroslav mimo jiné dostal ocenění za to, že nález poctivě ohlásil a předal příslušným úřadům. Mohl se tak těšit z další mimořádné odměny, která má zároveň motivovat ostatní nálezce, aby se zachovali podobně jako pan Jaroslav.

Příběh ukrytý v kufru
Podobný nález vždy vyvolá otázky, jak se takové bohatství mohlo ocitnout ve starém kufru na půdě rodinného domu. Vysvětlení bývají různá a mnohdy až geniálně prostá. Vyhledat se většinou dají třeba v obecních kronikách. Tam se člověk například dozví, že krajem během třicetileté války putovala vojska a dům si vyhlédla jako útočiště pro své zraněné vojáky. Později se z ní stal předchůdce „zájezdního hostince“ pro šlechtické družiny. Kufr se tak na půdě mohl ocitnout za účelem úschovy s myšlenkou, že se pro něj majitel někdy v budoucnu vrátí. V důsledku válečného chaosu a pozdějších nových pořádků v Evropě už k tomu nikdy nedošlo.
Podobných zázraků z půdy je Česko plné. A nejen z půdy, ale i odjinud. Když se člověk probírá tiskem a zpravodajskými servery, čas od času narazí na podobné historické nálezy, které mají pro zkoumání let dávno minulých velký význam. Mince z třicetileté války se našly také například ve ztrouchnivělém pařezu, hornické šachtě nebo zakopané pod zemí. Jak je vidět, poklady zdaleka nejsou jen v pohádkách.