Zalévání okurek krok za krokem: Praktický návod pro bohatou úrodu
Otázka zalévání okurek bývá kamenem úrazu velké spousty zahrádkářů. Mnoho z nich přitom dělá zásadní chybu, která se může negativně projevit na růstu této plodiny a celkové úrodě. Okurky jsou totiž v této souvislosti mnohem citlivější, než by se mohlo na první pohled zdát.
Správné načasování a způsob zálivky je u okurek velmi důležitý. Pokud tento krok zanedbáte, můžete jednotlivým sazenicím ublížit. Zkuste letos zálivku vyladit podle doporučení a těšte se z úrody, kterou vám bude kdekdo závidět.
Správné zalévání jako klíč k úspěchu
V souvislosti se zaléváním této zeleniny je třeba dodržovat několik základních pravidel. Mezi ty hlavní patří správně zvolená teplota vody. Ta by totiž neměla být příliš studená. Ideální je, když bude voda stejně teplá jako okolí, tedy kolem 18–24 °C. Okurkám prospěje, pokud máte na zahradě k dispozici dešťovou vodu. Pokud byste je zalévali příliš studenou vodou, mohli byste zpomalit růst jednotlivých rostlin a způsobit jim šok.
Mnoho pěstitelů má však tendenci zalévat okurky zbytečně moc. Pravdou ale zůstává, že okurky rozhodně nepotřebují zálivku každý den. Pokud totiž mají okurky hodně vláhy, tvoří menší množství kořenů než když trpí suchem. Větší množství vody potřebují až v momentě, kdy nastane období sklizně. Do té doby jsou ale skromné.

Jednou týdně bohatě stačí
Možná budete překvapeni, ale okurkám v době růstu stačí zálivka jednou týdně. Rozhodně tedy nemusíte k záhonu chodit každý den. Zato se ale vyplatí rostlinám dopřát v tomto dni vody dostatek. Odborníci se shodují v tom, že okurky potřebují zhruba dvě až tři konve na metr čtvereční.
Zalévejte je postupně a pamatujte na to, že voda potřebuje určitý čas, aby se vsákla. Zálivku je třeba provést do hloubky zhruba 10 až 20 cm. Prosté zalití povrchu tedy nestačí.
Nenamáčejte zbytečně listy
Základním pravidlem je směřovat zálivku do okolní půdy, nikdy ne na listy. Tímto způsobem byste totiž mohli podpořit růst nebezpečných plísní. Pokud v okolí okurek vytvoříte obrovské louže vody, promáčená půda bude bránit pronikání vzduchu ke kořenům. Navíc byste také mohli podpořit růst plevele. Ačkoliv by tedy zálivka měla být intenzivní, neměli byste to s ní přehánět.
Okurky okopávejte a odstraňujte plevel
Důležitým krokem v rámci péče o okurky je také jejich pravidelné okopávání a odstraňování plevele. K tomu byste měli přistoupit ještě dříve, než si všimnete prvního prorůstání plevele. I když na první pohled záhon vypadá čistě, snažte se povrch půdy jemně prohrábnout. Díky tomu klíčící plevel vůbec nestačí vyrůst.
Tím, že vrchní vrstvu půdy nadlehčíte a vyčistíte, budete účinně bránit vypařování vody ze spodních vrstev. I tento krok tedy pomáhá tomu, abyste nemuseli záhon zalévat příliš často. Při odstraňování plevele ale mějte na paměti, že rostliny okurek koření velmi mělce. Proto je vhodné místo klasické motyčky používat raději trojzubec, který účinně naruší ztvrdlou zeminu. S jeho pomocí minimalizujete riziko zpřetrhání kořenů rostlin.

Dejte si pozor na to, co zasadíte v jejich okolí
Pro zdravý růst okurek a bohatou úrodu je důležité i to, co se rozhodnete zasadit v jejich bezprostřední blízkosti. Tato zelenina si například nerozumí s bramborami, které do půdy uvolňují látku, která okurkám nesvědčí. Naopak díky ředkvičkám můžete okurkám dokonce přilepšit. Skvěle totiž působí proti případným broukům a mšicím, které by mohly vaše rostliny napadnout.
Nezapomeňte také, že okurky byste neměli sázet každý rok na stejné místo. Snažte se stanoviště střídat, abyste zabránili rozvoji půdního onemocnění.
Zdroje: ireceptar.cz, toprecepty.cz