Tomuto muži je 188 let. Nikdy neviděl mobil a tvrdí, že zažil Napoleona
Osob, které se dožijí věku přes 100 let, je pouze hrstka. Průměrný věk dožití se však také liší podle toho, kde přesně žijete a čemu se během svého života věnujete. Zatímco nejméně se dožívají obyvatelé afrických států, jako je Sierra Leone, Středoafrická republika nebo Čad, tabulkám s nejvyšší délkou života vévodí třeba Španělsko, Japonsko a Kanada.
Průměrná délka života závisí na mnoha biologických a také společenských faktorech. Obecně lze říct, že čím je daný stát ekonomicky, sociálně a zdravotnicky vyspělejší, tím vyššího věku se zdejší obyvatelstvo dožívá.
Muž, který otřásl sociálními sítěmi
Zmínka o muži, který se údajně pyšní věkem 188 let, se objevila na sociální síti X. Záhy toto video obletělo celý svět a lidé jej přesdíleli i na dalších sociálních sítích, díky čemuž se dostalo k velkému množství uživatelů. Na videu lze spatřit očividně velmi starého muže, kterému asistují dva muži. Starec se opírá o hůlku, je velmi hubený, shrbený a má plnovous.
🇮🇳 This Indian Man has just been found in a cave.
It’s alleged he’s 188 years old. Insane. pic.twitter.com/a7DgyFWeY6
— Concerned Citizen (@BGatesIsaPyscho) October 3, 2024
Muž byl dle autora videa vystupujícího pod přezdívkou Concerned Citizen nalezen v jeskyni a má mu být 188 let.
Skutečnost je jiná, pravý věk vás překvapí
S tím, jak začalo video kolovat po sociálních sítích, se objevila řada informací a zpráv, které výše uvedené informace vyvracejí. Muž nese jméno Siyaram Baba. Ve skutečnosti se narodil v roce 1914 a zemřel v roce 2024. Vzhledem k tomu se dožil úctyhodného věku 110 let, nikoliv 188 let, jak uvedl autor videa. A jelikož Napoleon Bonaparte zemřel v roce 1821, oba muži se potkat nemohli, ačkoliv některé dezinformace mohou uvádět opak.
Siyaram Baba byl proslulým velmi silným duchovním napojením. Jednalo se o prostého světce, který žil na březích řeky Narmada v Bhatyan Ashram. V okolí byl znám svým velmi prostým životním stylem. Často nosil jen minimum oblečení, přesto dokázal odolat extrémním povětrnostním podmínkám. Měl velmi dobrou znalost hinduistických písem a neustále recitoval Rámájan. Během svého života od věřících přijímal pouze symbolické dary ve výši 10 rupií, které využíval k rozvoji náboženských institucí a chrámů. Žil skromný život a moderní technologie šly zcela mimo něj.
Na sklonku života trpěl zápalem plic
Zdravotní stav tohoto starce se začal zhoršovat v momentě, kdy se u něj projevil zápal plic. Nejprve vyhledal lékařské ošetření v soukromé nemocnici v Sanawadu, ale později si přál vrátit se do svého ašrámu, kde péči převzali lékaři z okresní nemocnice. 11. prosince 2024 však svůj boj prohrál.
Siyaram Baba byl pohřben ve vesnici Teli Bhattayan v okrese Khargone, na břehu řeky Narmady. Na tuto událost přišly tisíce oddaných. Poslední rozloučení vedli zdejší sádhuové a světci. Pohřeb byl veřejnou událostí a dostavil se na něj dokonce i ministr hlavní indické státní správy Madhjapradéš Mohan Yadav, který tomuto muži vzdal úctu.

Kolika let se dožil nejstarší člověk na světě
Pokud se podíváme na rekordy uvedené v Guinnessově knize rekordů, zjistíme, že žádný člověk se věku 188 let nedožil. Podle této knihy byla nejstarším člověkem na světě žena Jeanne Louise Calment z Francie, která byla na tomto světě neuvěřitelných 122 let a 164 dní. Narodila se v roce 1875 a zemřela v roce 1997. Z toho vyplývá, že například viděla stavbu Eiffelovy věže a zažila i to, když Alexander Graham Bell patentoval telefon.
Jeanne Louise Calment se těšila skvělému zdraví. Ráda plavala, hrála tenis a ve věku 100 let dokonce stále jezdila na kole. Zakládala si také na dobré stravě, na druhou stranu ale trochu paradoxně patřila k velkým milovníkům čokolády a dokonce i kouřila. S cigaretami začala v pouhých 21 letech a skoncovala s nimi až ve věku 117 let.