Sem máte zákaz vstupu, pokud menstruujete. Tato země se snad úplně zbláznila
Indonéský ostrov Bali je vyhledávanou turistickou destinací. Nabízí totiž krásné přírodní scenérie i bohatou kulturu. V nedávné době ale také lokalita přitahovala pozornost vlivem nevhodně chovajících se turistů. V návaznosti na to jsou zaváděna nová pravidla, přičemž některá jsou pro nás poměrně zvláštní.
Turisté nerespektovali posvátná místa
Turistický ruch na Bali přinesl ekonomické výhody, avšak také nutnost čelit výzvám v oblasti ochrany kulturního dědictví. Jednání některých turistů je za hranicí úcty k posvátným místům. V minulosti například polonazí aktivisté pózovali na vrcholu sopek Batur a Agung – přitom jde o posvátné hory. Obecně není výjimkou, že se lidé třeba nevhodně fotí u stromů nebo na horách a nerespektují spirituální význam daných míst. Někdo je schopen rušit i náboženské obřady.
Incidenty narušují harmonii mezi turisty a domorodci, proto se přistoupilo k zavedení potřebných pravidel s cílem ochránit zdejší kulturu. V podobných situacích není podstatné, zda si turista je vědom svého neadekvátního chování, nebo tak koná nechtěně.
Již v minulosti byly vydány regulace, které si ovšem vyžádaly další aktualizaci. Guvernér ostrova Wayan Koster představil novou příručku, kde jsou vysvětleny kulturní zvyky. Záměrem je zamezit nezpůsobnému chování a povýšit turismus na udržitelný.
Je nutné se řádně oblékat a nechodit do chrámu na konci těhotenství
Mezi nově představené zásady patří například využívání pouze licencovaných průvodců. Turisté tak budou mít přístup k přesným a platným informacím. Stačí nenarušovat místní zvyklosti. Všichni jsou rovněž povinni chovat se ukázněně na posvátných místech a dodržovat zásady slušného odívání, ať už se chystáte do chrámových prostor, na různá veřejná prostranství nebo k návštěvě jiných turistických atrakcí. Zároveň musíte zachovat ticho a klid, a to zejména v průběhu náboženských ceremonií.
Pro vstup do posvátných chrámů nově musíte mít speciální povolení. Zároveň platí zákaz vstupu do prostoru chrámu ženám, které aktuálně menstruují. Toto kontroverzně znějící pravidlo vychází z hinduistických tradic. Místní obyvatelé věří tomu, že ženy jsou v průběhu periody nečisté a mohly by tak posvátná místa znesvětit krví. Obdobná pravidla se vztahují i na ženy ve třetím trimestru těhotenství nebo v období šestinedělí. Údajně totiž mohou přitahovat zlé duchy.
Současně je v příručce uvedena další řada zásad, které nevycházejí z náboženství. Například je zakázáno odhazovat odpadky nebo používat jednorázové plasty. Nesmíte lézt po posvátných stromech nebo památnících. Pamatujte také na to, že byste na Bali neměli užívat sprostá slova nebo klít. S místními obyvateli, úředníky, policisty nebo jinými cestovateli hovořte zdvořile.
Od roku 2024 je také zavedena turistická daň ve výši 150 tisíc indonéských rupií, což je přibližně 10 dolarů. Bez zaplacení této daně byste se na některá místa vůbec nedostali a navrch čelili problémům s místními zákony.

Pomozte chránit kulturní dědictví
Pokud plánujete vyrazit na Bali, zjistěte si předem dostatek informací, abyste se nedopustili nechtěného jednání. Je nutné dodržet respekt k místním tradicím. Jedině tak si odvezete příjemné zážitky vycházející z kontaktu s ostatními, nikoliv potíže. Díky licencovaným průvodcům pak budete mít zajištěné hlubší porozumění balijské kultuře.
Je logické, že zdejší úřady musí reagovat na masový turismus. Například v roce 2024 ostrov přivítal přes 6 milionů zahraničních turistů, což překonalo očekávání. Proto je čím dál více kladen důraz na ohleduplný a udržitelný turismus. Je na místě zajistit respekt turistů k místní kultuře a památkám, které jsou jedinečné. Jenom tak může být zachováno kulturní bohatství v zemi.
Zdroje: wikipedia.org, mzv.gov.cz, informace.dertouristik.cz, independent.co.uk