Tohle dělá 80 % Čechů špatně: Vypínání bojleru vás může stát víc, než si myslíte
Možná i vy děláte pravidelně jednu zásadní chybu. Při odchodu z domu vypínáte bojler s cílem výrazně ušetřit. Ve skutečnosti si ale tímto krokem vůbec nepomáháte, spíše naopak. Výjimkou jsou jen chvíle, kdy odjíždíte na delší dovolenou.
Neustále rostoucí ceny energií, potravin a služeb nutí Čechy přistupovat k mnohým radikálním řešením s cílem ušetřit. Ne každé opatření však ve skutečnosti přinese takový efekt, jaký od něj očekáváte. Vypínání bojleru je přitom jedním z nich a v konečném důsledku se vám může i prodražit.
V minulosti toto opatření dávalo smysl, dnes už nikoliv
Vypínání kotle může být pro mnohé Čechy zvykem, který si s sebou nesou ještě z minulosti. Dříve, když se voda ohřívala tuhými palivy, to mohlo být prospěšné. Nicméně situace se v posledních letech rapidně změnila a spousta z nás má doma mnohem modernější řešení.
Lidé se však domnívají, že vypnutí kotle po dobu nepřítomnosti je efektivní. K tomuto kroku přistupují s myšlenkou, že spotřebič nemusí vodu udržovat teplou, zatímco nejsou doma. A jakmile se po práci vrátí, kotel zapnou a počkají, až se voda opět nahřeje.

Na udržení tepla bojler spotřebuje méně energie
Dnešní bojlery jsou často vybaveny pokročilými izolačními vlastnostmi. Ty zapříčiňují, že ani po 48 hodinách voda úplně nevychladne. Moderní řešení také nabízejí speciální programy pro úsporu energie a vodu udržují teplou i během vaší nepřítomnosti.
Pravdou totiž zůstává, že na udržení teplé vody je zapotřebí menší množství energie než na znovuohřátí celého objemu studené vody. Podobně to funguje i s topením. Pokud jej na víkend úplně vypnete, opětovné vytopení prostoru bude energeticky méně efektivní než udržování konstantní teploty.
Kdy lze bojler vypnout
Vypínání bojleru tedy dává smysl opravdu jen ve specifických případech. Typicky se jedná o situace, kdy svůj domov opouštíte na delší dobu. Například jedete na týdenní dovolenou. V žádném případě nevypínejte bojler úplně – tedy vytažením ze zásuvky. Stačí jej jen přepnout na režim, kdy nebude udržovat vysokou teplotu vody.

Jak ušetřit za energie efektivněji
Mnozí k vypínání bojleru přistupují z toho důvodu, že věří v alespoň částečnou úsporu spotřeby energie. K tomuto účelu však lze využít mnohem efektivnější triky.
V prvé řadě lze doporučit odvzdušnit topení. Od radiátorů také odsuňte veškerý nábytek a předměty, které mohou bránit efektivnímu přenosu tepla do místnosti. Typickým příkladem mohou být okenní závěsy přehozené přes radiátor, které brání proudění tepla.
Dále se naučte správně větrat. V zimních měsících byste například neměli používat větrání na ventilačku, ale místo toho otevřít okno na několik minut dokořán. Tímto způsobem se vymění vzduch v domácnosti, zároveň ale nebudete přicházet o drahocenné teplo.
Podle jednoho z průzkumů prováděného v roce 2019 připadá 15 % spotřeby energií na ohřev vody. Přitom ale lze výdaje snížit:
- Zkuste se například sprchovat v o něco chladnější vodě.
- Vsadit můžete také na úspornější sprchové hlavice a perlátory.
- V neposlední řadě se vyhýbejte častému koupání ve vaně.
- Při umývání nádobí nenechávejte vodu zbytečně téct. Místo toho si napusťte dřez vodou a nádobí umývejte v něm.
- Myčku pak zapínejte až v okamžiku, kdy je opravdu plná.
Zdroje: cezakademie.cz, prozeny.cz