Přírodní repelenty proti komárům: Máta, levandule a rozmarýn vás ochrání bez chemie
K létu neodmyslitelně patří i otravný hmyz a štípance. Účinně se proti nim lze bránit repelenty. Obsahují však velké množství chemických látek. A tak přinášíme přehled přírodních variant, kterých se komáři bojí jako čert kříže.
Typické chemické repelenty mají výraznou vůni. Ta maskuje pach člověka nebo komáry přímo odpuzuje. I když jsou některé chemické repelenty více než účinné, nebezpečně působí také na náš organismus.
Mezi látky mající negativní dopad nejen na lidské zdraví, ale i životní prostředí patří například látka DEET. Ta je v repelentu považována za tu vůbec nejčastěji účinnou. Ve vysokých koncentracích dráždí kůži, oči i dýchací cesty. Vystavuje-li se jí člověk v nadměrném množství dlouhodobě, může dojít i k nevolnostem, bolestem hlavy či podráždění nervového systému. Pro osoby s citlivou pokožkou může být nebezpečná i látka permethrin. Ta působí nejen na hmyz, ale také na člověka.

Máta se dá použít nejen na přípravu čaje
Stejně jako další zvířata, i komáři rozpoznávají pachy či látky, které je silně odpuzují. Jednou takovou bylinou je i máta peprná. Zatímco lidé ji používají jako dekoraci dortů či bylinku na přípravu čaje nejen při bolestech břicha, komáři se jí rádi vyhýbají. Její výrazné aroma komáry odpuzuje. A tak, když například grilujete na zahradě, stačí dát doprostřed stolu nebo na zahradu květináč s touto rostlinou. Pokud se vám zdá účinek vůně slabý, listy lze rozdrtit a potřít jimi pokožku. Během minutky vám tak vznikne přírodní repelent bez jakýchkoli dráždivých složek.
Silné účinky má i levandule
Lidé se dělí na dva tábory. Některým fialová rostlina levandule voní, jiní jsou jako komáři a její vůně rozhodně není jejich favoritem. Jedná se tak o další rostlinu, kterou komáři nemají rádi. Příprava levandulových odpuzovačů vám zabere jen pár minut, účinek je však velmi vysoký. Aby se komáři nedostali do domu či bytu, usušené květy levandule vložte do látkových sáčků. Ty rozvěste kolem oken i dveří. Vytvoří se tak pro komáry aromatická bariéra, kvůli které nebudou chtít do místnosti vstoupit.

Svou sílu mají i esenciální oleje a kapky
V obchodech můžete pořídit i přírodní levandulový olej na pokožku. Před komáry vás ochrání jen pár kapek esenciálního oleje, které nanesete na kůži. Využít lze i smíchání s vodou a rozprašovačem rozstříkání na oblečení i do vzduchu v místnosti.
U kapek ještě zůstaneme. Účinně proti komárům bojuje i eukalyptový olej z blahovičníku citronového, který je znám také pod názvem Eucalyptus citriodora. Ten obsahuje PMD, což je látka na komáry působící podobně účinně jako chemický obsah sprejů DEET. Oproti DEET ale není tolik dráždivá a proti komárům může být aplikována i na tělo dětí od 3 měsíců věku.
Domácí rozmarýnový sprej může být překvapivě účinný.
Bylinou, která má své bohaté zastoupení v kuchyni, nesmíme na ni ale zapomenout ani ve spojitosti s odpuzovačem komárů, je rozmarýn. Ten obsahuje silice a aromatické látky, které komárům vůbec nevoní. Variant, jak komáry odpudit, je hned několik. Při grilování vložte několik větviček na gril, pěstovat je můžete i na balkoně nebo na zahradě v květináči. Využít lze opět i esenciální olej nebo podomácku připravený rozmarýnový sprej. Ten připravíte odvarem z rozmarýnu, který po vychladnutí přelijete do rozprašovače. Tuto směs můžete aplikovat na pokožku nebo rozprášit v místnosti.