Soda, ocet nebo něco jiného? Tohle domácí kombo zatočí s nemocemi na záhoně
I přes pravidelnou péči o vaši zahradu rostliny občas mohou postihnout různá onemocnění. Vypořádat se s nimi přitom není příliš složité. Nepotřebujete k tomu ani žádné speciální produkty za několik set až tisíc korun.
Předejít onemocnění rostlin lze pravidelnou péčí. Pokud svou zahradu sledujete a pečujete nejen o zalévání, ale také o hnojení, nemělo by se rostlinám nic stát. Ne vždy je to ale pravda. I přes pravidelnou péči může dojít k problémům, které nakonec mohou zničit i celou úrodu. Při odhalení nedostatků je nutné okamžitě jednat. Zásadním krokem je rozeznat, co rostlinu trápí a pustit se do boje s jejími škůdci či nemocemi.
Proti houbovým chorobám pomůže jedlá soda
Houbovou chorobou, se kterou se nejeden zahradník pravidelně setkává na okurkách, dýních či cuketě, je nemoc s názvem padlí. Projevy této choroby rostlin jsou na první pohled zřejmé. Jde o bílý moučnatý povlak na listech. Ty následně žloutnou. Pokud zjistíte, že jsou vaše plodiny nakažené, ihned tyto části rostlin odstřihněte. Ideálně je spalte tak, aby se nemohly dále roznášet například v kompostu či na další rostliny.
Ideálním postřikem, který si můžete připravit i v domácím prostředí, je smíchání slunečnicového oleje s litrem vody a lžičkou jedlé sody. Rostliny takto postříkejte ze všech stran vždy jednou za týden.

Proti chorobám rajčat často příroda nepomůže
Rajčata či brambory jsou nejcitlivější na takzvané houbové choroby. Ty se vyznačují tmavými skrnami na listech, hnědnutím a následně i hnilobou plodů. Rizikem je především vlhké počasí. I když jsme na začátku slibovali, že můžete tyto nemoci vyléčit přírodní cestou, ne vždy je to bohužel pravda.
Při snaze zabránit dalšímu šíření tohoto onemocnění je nutné zasáhnout co nejdříve. A to speciálními prostředky, které koupíte v drogerii či zahradnictví. Ekologickou ochranou za pár korun je pravidelné preventivní postříkání listů plodiny mlékem v poměru 1:1 s vodou. Další variantou je kombinace jednoho litru vody se lžičkou sody, tekutým mýdlem a lžičkou rostlinného oleje. Jakákoliv ekologická cesta ale funguje pouze jako prevence.
Bakterie vystraší i vylouhovaný česnek
Na záhonech zdatných zahrádkářů se může objevit i takzvaná bakteriální choroba. Ta postihuje prakticky celou rostlinu. Napadá kořeny, hlízy i plody a stonky rostlin. I když je záchrana rostlin napadených bakteriemi poměrně náročná, rozhodně není nemožná. Chce to ale dostatek trpělivosti a pečlivé péče o rostliny.
Po zjištění napadení okamžitě odstraňte a zlikvidujte poškozené části. Některé rostliny, které mají napadené i kořeny, je potřeba celé zlikvidovat. Následně je nutné rostliny pravidelně postříkat například česnekovým postřikem. Ten připravíte z jednoho litru horké vody, ve které na 24 hodin necháte vyluhovat 5 rozmačkaných stroužků česneku. Scezenou směs poté nastříkejte nejen na listy rostliny, ale také na půdu okolo.
Aby se bakterie dále nešířily, omezte zálivku. Bakterie jsou milovníky vlhka, kterého se tak potřebujete ideálně navždy zbavit. Hnilobě kořenů zabráníte zlepšením drenáže. K dezinfekci a podpoře odolnosti používejte jen přírodní postřiky.

Úrodu zahradníků lze zachránit přírodními postřiky
Zahradničení není ničím snadným. Pokud po hodinách na zahradě nechcete přijít o svou úrodu, sledujte, jak se vašim plodinám daří. V kondici je udrží i přírodní postřiky, které zvládne doma připravit každý z nás.
Zdroje: Moravske-sady, iDnes