Lékaři varují seniory: V dubnu přijde teplotní šok. Toto byste měli udělat
Výkyv teplot, který nás čeká v dubnu, je nebezpečný nejen pro běžnou část populace, ale především pro seniory. Náhlý přechod z chladného počasí do teplého s sebou může přinést zdravotní komplikace různého druhu. Nepodceňte proto přípravu a přečtěte si pár praktických rad, jak se na tenhle teplotní skok připravit.
Na příchod jara se většina z nás těší a s napětím očekává vysněné teplé a slunečné dny doprovázené svěžím jarním vzduchem. Nicméně duben se letos rozhodl bezezbytku naplnit svou pověst aprílového měsíce a naservírovat nám extrémní teplotní výkyvy – ze dnů s teplotami okolo 10 °C nás během doslova pár hodin čekají letní dny s teplotami do 25 °C. Zatímco pro mladší populaci je to možná příjemná změna, pro seniory může náhlý teplotní skok znamenat určité ohrožení zdraví.
Proč je teplotní šok nebezpečný
Tahle otázka se samozřejmě nabízí hned jako první. A odpověď je vlastně vcelku jednoduchá – organismus starších lidí je citlivější na vnější podněty. Jak lidské tělo stárne, automaticky se mu snižuje schopnost efektivně se přizpůsobit změnám teplot. Přestávají dobře fungovat termoregulační mechanismy, tedy um našeho těla udržovat stabilní vnitřní tělesnou teplotu. U seniorů se k tomu navíc musí přičíst fakt, že mnoho z nich užívá alespoň nějaké léky, většinou jde o ty, které ovlivňují krevní tlak, srdeční činnost nebo rovnováhu tekutin v těle. Tohle všechno dohromady může přispět během změn teplot k závažnějším zdravotním problémům.
Nesmíme opomenout také fakt, že rychlé oteplení vede k dehydrataci, přehřátí organismu, kolapsům či zhoršením srdečních obtíží. Samozřejmě jsou to všechno hraniční situace, ale je dobré mít je na paměti.

Nejčastější chyby při teplotním skoku
Velmi často se stává, že starší lidé příchod jara podcení. Nevnímají jaro jako rizikové období, mají za to, že výraznější teplotní rozdíly přicházejí spíše v létě nebo v zimě. Proto se nemají na pozoru a často dělají úplně zbytečné chyby. Tou první je bezesporu nedostatečný pitný režim. S věkem totiž klesá pocit žízně, a proto senioři velmi často velmi málo pijí. Dalším „problémem“ může být nevhodné oblečení. Nemyslíme samozřejmě z módního hlediska, ale spíš z funkčního. Starší lidé často zůstávají i během letních teplot v zimním oblečení, což přispívá k možnému přehřátí.
Nejsou zvyklí větrat, to lze také považovat za velkou chybu. Uvnitř místnosti se totiž udrží dusný vzduch bez možnosti ho nahradit svěžím vzduchem s kyslíkem z venku. Aktivní jedinci mezi seniory občas také neodhadnou vhodný čas k aktivitě a rozhodnou se například okopávat zahrádku v pravé poledne. To rozhodně není dobrý nápad.
Několik praktických rad, jak se vypořádat s teplem
Vždy je dobré být zavčas připraven, proto jsme sepsali několik doporučení, které se mohou seniorům i dalším jedincům v době teplotních skoků velmi hodit:
- Pijte více než obvykle – ideálně 1,5 až 2 litry denně, i když nemáte pocit žízně. Dobrou volbou je například čistá voda, slabé čaje nebo ředěné ovocné šťávy.
- Překontrolujte obsah domácí lékárničky – ujistěte se, že máte dostatek pravidelně užívaných léků, a v případě potřeby se poraďte se svým lékařem, zda dávkování některých léků neupravit vzhledem ke stoupajícím teplotám.
- Pravidelně větrejte – a to nejlépe ráno a večer. Přes den udržujte okna zavřená a zatáhněte žaluzie, pokud je venku opravdu velké horko.
- Upravte podle počasí svůj denní režim – vyhýbejte se pobytu na slunci mezi 11. a 16. hodinou. Pro procházky a další sportovní aktivity využívejte spíš ranní, nebo podvečerní hodiny.
- Buďte ve spojení s rodinou či blízkými – pokud žijete sami, domluvte si s někým pravidelný kontakt. I krátký telefonát může pomoci včas odhalit případný zdravotní neduh.

A to nejdůležitější na konec – nepodceňujte signály svého těla! To nejlíp samo ví, kdy už nastává problém a vyšle nám o něm zprávu. Mezi typické varovné příznaky přehřátí patří například dehydratace, únava, bolest hlavu, závrať nebo nevolnost. Pokud na sobě tyhle příznaky zpozorujete, přesuňte se do chladnějšího prostoru a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.