Toto je nejlepší přírodní ochranný štít jater. Lidé nad 60 by ho měli jíst povinně
Játra jsou největším vnitřním orgánem a centrálním orgánem látkové výměny. Disponují širokou škálou funkcí. V první řadě produkují žluč, ve druhé řadě se v nich tvoří bílkoviny krevní plazmy a ve třetí řadě jsou zásobním orgánem – ukládají se v nich některé vitamíny (A, B 12 či D), minerály (železo, měď, kobalt) či glykogen.
Z toho vyplývá, že hrají naprosto klíčovou roli v metabolismu sacharidů, tuků i bílkovin. O zdraví svých jater by se tedy bezpochyby měli starat lidé v každém věku. U starších jedinců pak toto tvrzení platí dvojnásob. Konzumace které potraviny může lidským játrům nesmírně prospět, kvůli čemuž by ji měli do svých jídelníčků povinně zařadit všichni senioři?
Pokud zařadíte do svého jídelníčku tuto surovinu, vaše játra budou vrnět blahem
Pokud chcete, aby byla vaše játra v co nejlepší kondici, zcela jistě zařaďte do jídelníčku extra panenský olivový olej. Vyplývá to například ze studie, která byla provedena v roce 2018 a věnovala se vlivu středomořské stravy, jejíž důležitým komponentem je právě extra panenský olivový olej, na zdraví starších dospělých.
Výzkumníci v této studii zjistili, že středomořská strava s vysokým podílem extra panenského olivového oleje má příznivý vliv na funkci jater. Údajně by mohla taktéž snižovat riziko takzvaného ztučnění jater, což je diagnóza, kterou lidé v moderním světě slýchají stále častěji – zejména kvůli způsobu stravování, kdy mnoho lidí dává přednost vysoce průmyslově zpracovaným potravinám, hluboce zmrazeným předsmaženým jídlům, sladkým nápojům či návštěvě fastfoodů před vařením nutričně vyvážených jídel a pití vody či čaje. Rizikem pak může být i pití alkoholu či nadměrný příjem některých léků, které mohou mít neblahý vliv na játra (jedná se kupříkladu o léčiva jako aspirin, paracetamol, ibuprofen či naproxen).
Ztučnění jater je přitom velmi závažným zdravotním problémem – pokud se nezačne léčit dostatečně včas, může způsobit nevratné poškození tohoto významného lidského orgánu. Zároveň zvyšuje riziko rozvoje celé řady onemocnění, mezi něž se řadí kupříkladu cukrovka druhého typu, vysoký krevní tlak či onemocnění ledvin.

Extra panenský olivový olej má příznivý vliv nejen na játra, ale i celou řadu dalších orgánů
Pokud začnete extra panenský olivový olej konzumovat, poděkují vám nejen játra, ale taktéž další orgány. To je dáno tím, že obsahuje nemalé množství zdraví prospěšných látek. Za zmínku stojí kupříkladu vitamíny A či E, minerály jako železo, jód, měď a zinek nebo omega 3 a omega 6 mastné kyseliny. Klíčový je zejména vysoký podíl vitamínu E (ve 100 gramech najdete až 81,1 procenta doporučené denní dávky) a omega 3 mastných kyselin.
Díky tomu se tento tekutý elixír zdraví může pyšnit i dalšími pozitivními vlivy na lidský organismus, mezi něž se řadí kupříkladu tyto:
- Má příznivý vliv na funkci tlustého střeva
- Chrání před vznikem chorob srdce a cév
- Udržuje vitalitu pokožky
- Může se pochlubit pozitivním vlivem na stav nehtů, vlasů a vousů
- Disponuje antibakteriálními účinky
- Podporuje zdraví kostí
- Pomáhá léčit revmatoidní artritidu
- Určité studie napovídají, že by mohl chránit před vznikem některých typů rakoviny
Dbejte na kvalitu
Na závěr by se každopádně slušelo dodat, že je naprosto nezbytné, abyste dbali na kvalitu kupovaného olivového oleje. Nekvalitní výrobky totiž vašemu zdraví příliš neprospějí – ba naopak.

V obchodě se poohlížejte výhradně po extra panenském olivovém oleji, jehož výroba je šetrná a zpravidla při ní nevzniká významné množství zdraví škodlivých látek. Nejkvalitnější olivové oleje pak většinou pochází z Chile či Austrálie, neboť tam je proces jejich výroby nejpřísněji kontrolovaný.