Nikdy nevysazujte tyhle květiny vedle sebe: Bijí se o místo a obě chřadnou
Osázení květinového záhonu nebo truhlíku několika různými květinami je důležité důkladně promyslet. Ačkoliv esteticky vše může dávat smysl, některé rostliny se vedle sebe jednoduše nesnesou. I když o ně budete následně pečovat přesně tak, jak potřebují, ve výsledku můžete zaplakat nad výdělkem.
Pod povrchem půdy totiž mezi těmito rostlinami může probíhat tichý souboj o prostor, živiny a vodu. Výsledkem pak může být pomalý růst obou rostlin, absence květů nebo postupné chřadnutí, které si jakožto pěstitel můžete mylně vysvětlovat špatnou péčí.
Rozmístění rostlin si důkladně naplánujte
Ačkoliv by se mohlo zdát, že rozmístění jednotlivých rostlin na záhon je naprosto jednoduché, opak je pravdou. V této souvislosti totiž rozhodně nestačí brát v úvahu pouze to, jak celek lahodí vašemu oku. Bezprostředně po výsadbě vše může vypadat hezky, nicméně po pár dnech mohou začít některé rostliny vzájemně bojovat.
Při plánování výsadby je třeba vzít v úvahu několik faktorů. Jedná se především o typ půdy a správně zvolené pH. Důležité je také oslunění stanoviště a jeho chránění před větrem. V neposlední řadě musíte pamatovat na to, že některé rostliny se vedle sebe zkrátka nesnesou.

Levandule k růžím nepatří
Mnozí se mylně domnívají, že levandule a růže se perfektně doplňují. Pravdou ovšem zůstává, že se oběma těmto rostlinám společně nedaří. Obě sice milují slunce a na první pohled působí celek atraktivně, nicméně problém spočívá v jejich rozdílných nárocích na zálivku.
Zatímco levandule vyžaduje spíše mírně suchou a na živiny chudou zeminu, růžím se více daří v hlinitopísčité půdě bohaté na humus. Pokud přesto chcete mít v záhonu zastoupeny obě tyto rostliny, udržte mezi nimi rozestup alespoň 80 cm, ideálně 1 metr. Zeminu kolem levandule pak promíchejte s pískem nebo štěrkem.
Heřmánek a máta se k sobě nehodí
Máta patří k invazivním rostlinám a jen tak se s něčím na záhonu nesnese. Má totiž tendenci se rychle rozrůstat podzemními výběžky a zabírat okolní prostor. Slabší a jemnější rostliny, jako je právě heřmánek, tak může utlačovat.
Heřmánek se od máty liší tím, že má jemnější kořeny a pro růst potřebuje klid. Na druhou stranu máta může heřmánku bránit v přístupu k živinám a světlu. Pokud tedy chcete mít obě rostliny, raději je zasaďte na jiná stanoviště nebo třeba do dvou rozdělených nádob. Díky tomu budete mít jejich růst pod kontrolou.

Specifická pravidla má také pěstování ovoce a zeleniny
Stejně jako se nesnesou určité druhy květin nebo bylinek vedle sebe, platí to samé také pro specifické druhy ovoce a rostlin. Typickým příkladem je pěstování brokolice vedle jahod. Tato zelenina totiž produkuje látky, které negativně ovlivňují růst a chuť jahod.
Jahody vám budou s největší pravděpodobností chřadnout také v těsné blízkosti rajčat. Tato zelenina je totiž náchylná k plísňovým chorobám, které se mohou následně přenášet i na jahody. Navíc obě tyto plodiny vyžadují stejné živiny z půdy, takže si mohou vzájemně konkurovat.
Pokud se rozhodnete pro pěstování cibule, pak ji nikdy neumisťujte do těsné blízkosti ředkviček, zelí, květáku, brokolice nebo kapusty. Mnohem lepší volbou je její pěstování společně s mrkví, salátem, cuketou, dýní, okurkami, polníčkem nebo jahodami.
Každá rostlina má zkrátka a jednoduše své specifické nároky na půdu a živiny. Dříve než se rozhodnete vše umístit na záhon, výsadbu si dobře promyslete a rostliny zkombinujte tak, aby celek dával smysl.
Zdroje: ireceptar.cz, magazin.specialnizahradnictvi.cz, akcniceny.cz