Epimedium, orlíček a třapatky: Nenáročné květiny, které rozzáří vaši zahradu
Barevná a rozmanitá zahrada je pastvou pro oči dlouhých zástupů lidí. Rovněž přitahuje pozornost motýlů, čmeláků i včel, což jsou mimořádně užiteční zástupci hmyzí říše, kteří bývají na většině zahrad považováni za nesmírně vítanou návštěvu – příroda jim totiž udělila velice významnou roli, jež spočívá v tom, že na svých drobných křídlech nesou zodpovědnost za udržování ekologické rovnováhy celé planety.
Důvodů, proč pěstovat barevné rostliny, existuje více než dost. Některé lidi nicméně od věnování se této činnosti odrazuje fakt, že celá řada květin vyžaduje příliš mnoho pozornosti a vytříbenou péči. V takovém případě však existuje snadné řešení. To spočívá v zasazení nenáročných rostlin, které zvládnou kvést celé léto, aniž byste se jim museli intenzivně věnovat. Které květiny tyto předpoklady splňují?
Epimedium (škornice)
Škornice se neřadí mezi květiny, které na sebe strhávají největší pozornost – je spíše zapomenutým klenotem, jenž čeká na objevení. Její půvab je nenápadný, ale jakmile ji zaznamenáte, nezvládnete z ní strhnout oči. Tato rostlina zaujme zejména svými jemnými květy, které při zapojení trocha představivosti připomínají křehká křídla elegantních motýlů, jejichž šepot se za tichého letního vánku něžně dotýká lidských smyslů.
Tato rostlina je mimořádně skromná. Dokáže vyrůst i v sušším terénu a bez problému zaplní plochu až do posledního centimetru. Jen byste se měli vyvarovat jejímu zasazování na slunná stanoviště. Přímé sluneční paprsky pro ni totiž nejsou tím pravým ořechovým.
Aquilegia (orlíček)
Překrásná Aquilegia (v České republice znám rovněž pod názvem orlíček) se řadí mezi krátkověké trvalky, které dokáží rozzářit vaši zahradu i přesto, že jejich pěstování není vůbec náročné. K dostání je v mnoha různých barvách, které se zpravidla mohou pyšnit „bujarou“ povahou – pohled na ně dokáže s trochou nadsázky rozveselit i toho nejsmutnějšího zahradníka. Další barevné varianty navíc stále vznikají, neboť mnoho zahradníků se pokouší o křížení této rostliny.
Pokud byste chtěli orlíček zasadit, není nutné přemýšlet nad jejich umístěním příliš do hloubky. Nejlépe se jim bude dařit v hlinité humózní půdě, ale zasadit je můžete takřka všude. Některé odrůdy (za zmínku stojí například Ministar či Cameo) se uchytnou dokonce i jako skalničky. Stanoviště by mělo být v ideálním případě slunné, nicméně ve většině případů zvládnou přebývat i na méně prosluněných pozicích.

Třapatky (rudbekie)
Relativně nenáročná na pěstování je i rudbekie, která je k nalezení taktéž pod názvem třapatka. Jedná se o rostlinu, která pochází z Ameriky (volně roste zejména v Mexiku, Spojených státech Amerických a jižní Kanadě).
Ačkoliv třapatka nevyžaduje příliš mnoho péče, je třeba ji vysadit v kvalitní živné půdě, která obsahuje vysoké množství humusu. Dařit se jí bude na slunném stanovišti.
Výrazná barva a vůně této rostliny přitahuje pozornost motýlů a dalších opylovačů. Dejte si ovšem veliký pozor, aby si na ni nezkusila pochutnat hospodářská zvířata, pokud je chováte. Pro skot, prasata či ovce je totiž jedovatá.

Geronium (kakost)
Kakost se může pyšnit velmi hustým, odolným a vytrvalým květenstvím, což v překladu znamená, že se z jeho krásy můžete těšit velmi dlouho. V některých případech dokáže kvést od začátku května až do konce září, nicméně záleží na jednotlivých odrůdách. Těch existuje takřka nespočet, nicméně mezi nejoblíbenější se řadí tyto: Geranium platypetalum, Geranium maculatum, Geranium dalmaticum, Geranium clarkei.
Odrůdy můžete libovolně kombinovat a přetvořit si tak zahradu k obrazu svému.
Zdroje: ireceptar.cz, nkz.cz