Největší podnikatelé první republiky, kteří změnili Česko. Tyto možná neznáte
První republika, tedy Československo v době od jeho vzniku roku 1918 do Mnichovské dohody v roce 1938, přinesla velké úspěchy i inovace. Navzdory uplynutí několika desetiletí jsou některé značky dodnes známy. Zároveň existují i podnikatelé, jejichž vliv na ekonomiku nebyl tak zdůrazňován, ale jsou nezastupitelní. V daném období proběhla řada politických změn, které ve spojitosti s průmyslovými magnáty a jejich podnikatelskými strategiemi a vizemi pomohly Československo transformovat v jednu z nejvyspělejších zemí v Evropě.
Tomáš Baťa – tvůrce světového obuvnického impéria
Nejznámějším podnikatelem byl nejspíš Tomáš Baťa, přezdívaný také „král obuvi“. Jeho konání mělo obrovský dopad na vývoj obuvnického průmyslu a současně na zavedení moderních výrobních metod. Příkladem může být jeho přístup k organizaci práce, výplatám zaměstnanců nebo uskladnění polotovarů potřebných pro výrobu obuvi. Skoro půl roku totiž strávil v USA, odkud přivezl dávku inspirace k podnikatelským záměrům, které poté ve Zlíně aplikoval. Dovezl i plány výstavby továrních budov i zaujetí v americkém pojetí managementu. Jeho způsob podnikání znamenal masovou produkci, standardizaci výrobků, rozvoj technologií nebo zkvalitnění pracovních podmínek. Zároveň založil Baťovu školu práce, jejíž absolventi získali vyšší kvalifikaci a byli připraveni na práci ve výrobním sektoru. Uspokojil nejen český trh, ale mohl exportovat i do zahraničí. Roku 1938 jeho firma čítala na 40 000 zaměstnanců a produkty se těšily slávě ve více než 40 státech.
Emil Kolben – vynálezce a průkopník v oblasti strojírenství
Emil Kolben je dodnes jeden z nejvýznamnějších elektrotechniků a podnikatelů, založil továrnu Korben a spol. a byl ředitelem a hlavním akcionářem Českomoravské-Kolben-Daněk (ČKD). Jeho firma byla velmi úspěšná a počet zaměstnanců rychle stoupal. Nejprve vyráběla zejména motory, jeřábové pohony a generátory. Postupem času byly připojeny modelárna, slévárna, kovárna, elektrárna a v roce 1900 firma vyrobila první lokomotivu nebo získala ocenění v Paříži za tisící alternátor. Kolben se zasadil o řadu technických inovací a modernizaci výrobních procesů. Jeho podnik dodával výrobky v široké škále průmyslových odvětví a šlo o lídra československého strojírenského průmyslu. Exportoval totiž do celého světa, čímž zajistil konkurenceschopnost československé ekonomiky na globálním trhu.
František Křižík – nejslavnější elektrotechnik
Také František Křižík měl zásadní vliv na rozvoj ekonomiky. Mezi jeho nejznámější vynález patří oblouková lampa se samočinnou regulací, ale sestavil i světelnou fontánu nebo zdokonalil elektrické tramvaje. Jeho konkurentem byl Emil Kolben. Křižík podobně jako Thomas Alva Edison věřil v budoucnost stejnosměrného proudu, ale Kolben byl názoru, že větší uplatnění bude mít proud střídavý. Tedy v soutěži o výstavbu holešovické elektrárny došlo ke konfrontaci a zakázku získal Kolben. Stále ale platí, že Křižík má na svědomí inovace, kterými přispěl k rozvoji elektrifikace a modernizace infrastruktury. Jeho výrobky byly také známy i ve světě.

Václav Klement a Václav Laurin – rozjeli motocyklový průmysl
Československý motocyklový průmysl vděčí za svůj rozvoj knihkupci Václavu Klementovi a strojnímu zámečníkovi Václavu Laurinovi. Již v roce 1895 byla založena firma Laurin & Klement, která se nejprve specializovala na výrobu jízdních kol, poté motocyklů a automobilů. Roku 1925 došlo ke sjednocení s podnikem Škoda a vznikl dnešní výrobce Škoda Auto. Laurin a Klement jsou tedy považováni za průkopníky v oblasti automobilového průmyslu, ale také inženýrství. Jejich firma a následně Škoda Auto představují vysokou kvalitu i technickou vyspělost uplatnitelnou na zahraničních trzích.
Nebáli se jít proti proudu
Zmínění úspěšní podnikatelé první republiky byli vizionáři, ale zároveň také tvrdí pracanti. Díky jejich píli a odvaze inovovat i riskovat se Československo stalo průmyslovou velmocí. Ačkoliv naše země čelila různým výzvám a patřila mezi první třetinu nejlepších států světa, je prvorepublikové Československo známé jako ekonomická špička.
Zdroje: iRozhlas.cz, Wikipedie, Kudyznudy.cz