Sazenice nezalévejte v poledne ani pozdě večer: Nejlepší čas a chyby, kterým se vyhnout
Sazenice se řadí mezi základní stavební kameny každé zahrady i balkonů a domácností, ve kterých se skví velké množství rostlin. Jsou jakýmsi prvním stádiem na cestě k plnohodnotným květinám.
Ať už je pěstujete pro jakýkoliv účel, může se s nemalou pravděpodobností stát, že vám nevzejdou. Zpravidla jsou totiž mimořádně křehké a citlivé na celou řadu vnějších vlivů, z nichž některé nelze ovlivnit – to se však netýká zalévání, jelikož tento faktor máte čistě ve svých rukou. I v tomto směru je však možné leccos pokazit – někdy do takové míry, že se můžete se svými sazenicemi rovnou rozloučit. Kterým chybám při zalévání sazenic byste se měli za všech okolností vyhnout co nejširším obloukem?
Správné zalévání sazenic je klíčem k růstu
Pokud chcete, aby vaše sazenice prosperovaly, je velmi důležité, abyste se na zalévání zaměřili obzvláště bedlivě. Dlouhé zástupy zahradníků si uvědomují, že je zalévání velmi důležitým faktorem podmiňujícím růst, ale přesto tomuto tématu nevěnují dostatek pozornosti. Jak tedy na zalévání sazenic?
Mnoho pěstitelů mohlo zaslechnout, že podmáčení není tak velký problém jako přemokření. To může být u velké části rostlin pravdivé tvrzení, avšak někteří zahradníci na něj reagují až příliš přehnaně. Potom se v mnohých případech stává, že začnou rostliny zalévat příliš málo, což vede k vysušení půdy – a to může být zásadní problém. Mějte tedy na paměti, že byste si měli vždy přečíst, která sazenice vyžaduje jaké množství vody – a podle této nabyté informace se řiďte. Rozhodně není dobrý nápad zalévat rostlinu o trochu méně často, než říkají zkušení zahradníci, abyste ji náhodou nepřemokřili.

I správné načasování zalévání může být velmi důležité
Velmi podceňovaným faktorem, který je ve skutečně pro růst sazenic velmi důležitý, je i načasování zalévání. V tomto případě se chyb často dopouštějí i ostřílení zahradníci, kteří za sebou mají dlouhá léta praxe.
Vyvarujte se zalévání sazenic v poledne
V první řadě platí, že byste se měli vyvarovat zalévání sazenic přes poledne. Voda se totiž v tuto denní dobu zpravidla velmi rychle odpařuje – v mnohých případech se stačí odpařit dříve, než se stihne dostat ke kořenům. To v překladu znamená, že hrozí vysušení sazenic.
Výjimka nastává tehdy, když sazenice pěstujete v místnostech, ve kterých přes den udržujete stálou teplotu a zároveň do nich během poledne nesvítí přímé sluneční záření. Za těchto předpokladů se zalévání sazenic během poledních hodin nemusíte příliš obávat.

Ani příliš pozdní zalévání nemusí být tím pravým ořechovým
Vyhnout byste se ovšem měli i příliš pozdnímu zalévání. V takovém případě hrozí pro změnu přemokření, které může vést ke zvýšenému riziku rozvoje hniloby kořenů. Jakmile kořeny začnou hnít, můžete se s celou řadou sazenic bohužel rovnou rozloučit.
Důvod je prostý. Teploty v pozdních nočních hodinách jsou zpravidla nízké, a tak trvá velmi dlouho, než se přebytečná voda odpaří.
Jaká je nejideálnější doba na zalévání sazenic?
Nejlepší dobou na zalévání sazenic je zpravidla ráno a pozdní odpoledne či podvečer. To v překladu na konkrétní časová rozmezí odpovídá zhruba obdobím mezi 6:00 a 9:00 ráno a 18:00 až 19:00 večer. Řiďte se ovšem i podle toho, jaká teplota aktuálně panuje. Například v horké letní dny se nemusíte bát sazenice zalévat i po devatenácté hodině večer.
Zdroje: chalupari-zahradkari.cz, zijutu.cz, jednoduchetipy.cz