Záchrana pro jahody. Mšice utečou, jen co ucítí tuhle směs
Jahody patří mezi oblíbené plodiny českých zahrádkářů. Jejich sladkou vůni a chuť však milujeme nejen my, ale i někteří nezvaní hosté. V průběhu sezóny nás mohou potrápit například mšice, které mohou napáchat obrovské škody.
Proti mšicím existuje spousta pomocníků. Některé z nich však mohou zatěžovat půdu a okolní rostliny nebo znamenat potenciální riziko pro děti či domácí zvířata. Naštěstí existují i postřiky, které si s pár základními ingrediencemi dokážete vyrobit i sami doma.
Mšice na jahodách znamenají spoustu problémů
Jakmile mšice na vaší domácí úrodě jahod objevíte, měli byste zasáhnout co nejrychleji. Tento hmyz totiž napadá listy, květy i plody jahod, což ohrožuje růst i kvalitu plodů. Mšice se živí rostlinnými šťávami, které získávají tak, že rostlinu napichují svými bodci.
Medovice vylučovaná mšicemi dále přitahuje černou plíseň, která postupně pokrývá listy a zabraňuje jejich schopnosti fotosyntézy. Výsledkem jsou méně kvalitní a méně chutné jahody, ze kterých zkrátka a jednoduše nebudete mít radost.

Postřik, který si naše babičky nemohly vynachválit
Chemické insekticidy nemusí být pro domácí pěstování vždy vhodné. Jejich použití se nedoporučuje obzvláště v případě, že po zahradě pobíhají malé děti nebo domácí mazlíčci, kteří by mohli pozřít plodinu i s tímto postřikem.
Proto se jako vhodnější varianta jeví domácí výroba postřiku, který účinně pomůže s jejich likvidací. Potřebovat k tomu budete jednu základní ingredienci, kterou s největší pravděpodobností máte doma – ocet.
Octový postřik pomáhá rozkládat buněčnou vrstvu, která přirozeně pokrývá tělo mšic. Jakmile se tento hmyz dostane do kontaktu s octovou vodou, dojde k poměrně rychlé dehydrataci a následné smrti. Důležité je octový postřik aplikovat přímo na mšice a ujistit se, že nedojde k napadení přátelského hmyzu (například berušek nebo včel).
Výroba octového postřiku je rychlá a jednoduchá
K výrobě octového postřiku na mšice můžete použít buď bílý, nebo jablečný ocet. Obě varianty obsahují kyselinu octovou, která je pro hubení tohoto nepříjemného hmyzu zásadní. Podstatné však je octový postřik správně naředit. Příliš naředěná směs nemusí být dostatečně účinná a naopak vysoká koncentrace kyseliny octové může vašim rostlinám ublížit.
Ideální poměr je následující:
- 1 díl bílého octa
- 3 díly vody
- Kapka tekutého prostředku na nádobí
Všechny tyto ingredience dobře promíchejte a směs přelijte do rozprašovače. Přítomnost mýdla ve směsi je důležitá ze dvou důvodů. Předně pomáhá roztok mírně zahustit, což pomůže, aby postřik zůstal na svém místě. Kromě toho ale přináší také insekticidní účinky, jelikož zasažený hmyz udusí.

Postřik můžete aplikovat pravidelně každý týden
Octový postřik na jahody můžete používat opakovaně, vždy je ale potřeba si dát mezi jednotlivými aplikacemi přestávku. Odborníci doporučují počkat alespoň týden, abyste rostlině dali šanci se vzpamatovat. Pokud byste ocet na rostlinu aplikovali příliš často, mohl by listy poškodit. Celý postup pak můžete opakovat tak dlouho, dokud se mšic nezbavíte.
Kromě octa můžete vyzkoušet i řadu dalších směsí
Pokud zrovna ocet nemáte po ruce, můžete si v boji proti mšicím pomoci spoustou jiných ingrediencí. Mezi vhodné suroviny, které lze s vodou promíchat, patří například kopřivy, eukalyptus, česnek, květy chryzantémy nebo tabák.
V boji proti mšicím se nebojte zasáhnout i na vlastní pěst. Někteří zahrádkáři nedají dopustit na prosté setření mšic prsty (můžete použít rukavice) a následné opláchnutí rostliny vodou. Tento způsob však nemusí být tak účinný a rostliny bývají napadeny znovu.
Zdroje: potapnicek.cz, denik.cz