Pozor! Mění se zákon o hřbitovech. Jedna věc bude zcela jinak
Hřbitovy jsou místa, kam lidé přicházejí uctít památku svých blízkých. Takové prostory samozřejmě podléhají legislativním nařízením, která vymezují kompetence provozovatelům pohřebišť. Nově se jich přitom týká i novela zákona o majetku státu.
Podíváme-li se na úvod hluboko do minulosti, zjistíme, že pohřby jsou první důkazy o složitějším myšlení paleolitických lovců a sběračů. Lidskou kulturu totiž po cca dva miliony let zastupovaly pouze nástroje. Před několika sty tisíci lety se ovšem objevily pohřbení jedinci, což lze brát jako nejstarší projev symbolického myšlení. Lidé se tedy vlastní smrtelností zabývají už od úsvitu plně lidského vědomí. Pohřbívání se přitom v průběhu následujících tisíciletí vyvíjelo až do dnešní podoby. V současné době je provozování pohřebišť nezbytnou součástí veřejné infrastruktury a službou ve veřejném zájmu v samostatné působnosti obce.

Nová úprava zákona o majetku státu
Od 1. března 2025 vstoupila v účinnost novela zákona č. 219/2000 Sb., o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích (zákon o majetku státu). Jaké mají být její konkrétní dopady? Především má výrazně zjednodušit a zpřehlednit převody nepotřebných státních nemovitostí na obce a kraje. Daná novela přitom stanovuje okruh nemovitostí, na něž má oprávněná obec ze zákona nárok. Na některé z nich přitom bude mít nárok zdarma. Na které?
- Pozemky pod místními komunikacemi a silnicemi ve vlastnictví obce
- Pozemky určené k výstavbě veřejně prospěšné stavby
- Pozemky, které jsou podle územního či regulačního plánu využity jako veřejná zeleň
- Pozemky určené ke zřízení nebo rozšíření hřbitovů
Oprávněná obec bude mít nárok i na další nemovitosti, na ty už ovšem úplatně. U nich tedy nebude moci uplatnit požadavek zdarma. Na jaké nemovitosti se vztahuje daná úprava zákona v této oblasti?
- Pozemky, na nichž byla realizována stavba
- Pozemky tvořící jediný přístup k nemovitosti ve vlastnictví obce
- Stavby na pozemku ve vlastnictví obce
- Spoluvlastnický podíl na nemovitosti
Co se tedy týče samotných hřbitovů, oprávněná obec může mít zdarma nárok na pozemky, které mohou následně sloužit k jejich zřízení. Zároveň se jedná o pozemky sloužící k rozšíření stávajících hřbitovů. Pravděpodobně se tak obcím zjednoduší procesy, které se budou týkat míst, kam lidé přicházejí uctít památku svých blízkých. Na druhou stranu je nutné posečkat, až jak se dané změny osvědčí v praxi. Minimálně na teoretické úrovni je lze nicméně kvitovat.
Upozorňujeme: státní instituce mají díky dané novele zákona povinnost informovat obce, že se na jejich území nachází nemovitosti, jež nejsou pro stát potřebné.

Provozování veřejných pohřebišť
Provozování veřejných pohřebišť je pochopitelně činnost, která má jasně zákonem stanovená pravidla. Na druhou stranu je nutné doplnit, že správu hřbitova nelze vměstnat do jednoduchých šablon. Zákon o pohřebnictví tak obcím v samostatné působnosti, registrovaným církvím či náboženským společnostem vymezuje jisté kompetence. K jeho poslední novele přitom došlo před téměř osmi lety, neboť nabyla účinnosti 1. září 2017. Provozovatelé pohřebišť by se tedy pochopitelně danou novelou měli řídit i dnes.
„Při změně řádu pohřebiště je provozovatel pohřebiště povinen uvést jej do souladu se zákonem č. 256/2001 Sb., ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona,“ píše se např. v dané novele zákona o pohřebnictví.
Upozorňujeme: Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky, které má výše zmíněnou novelu „na svědomí“, nabízí obcím a provozovatelům pohřebišť všechny potřebné informace. Odpovědi na často kladené dotazy týkající se provozování pohřebišť naleznete přímo na webu ministerstva. Doporučujeme vám tedy případně hledat právě zde.