Co levandule nesnáší? Většina Čechů to dělá špatně a pak se diví, že jim nerostou
Levandule lékařská se řadí mezi nejpopulárnější vytrvalé byliny na světě. Známé jsou zejména různé scenérie z jihovýchodní Francie (oblast Provence), kde ji tamější obyvatelé pěstují na rozsáhlých polích, což vytváří skutečně malebnou podívanou, kterou si nenechávají ujít lidé ze všech koutů světa.
V České republice sice není pěstování levandule tak masivně rozšířené jako třeba právě v jihovýchodní Francii či obecně ve středomořských oblastech, avšak i zde se najde nemalé množství lidí, kteří mají tuto ikonickou bylinu v oblibě. Není se čemu divit – nejenže se může pyšnit neskonalým půvabem, ale rovněž překrásně voní a v neposlední řadě může pomáhat v oblasti prevence i léčby celé řady onemocnění či zdravotních problémů. Jak se však o tuto bylinu starat a čemu byste se měli při jejím pěstování raději vyhnout obloukem?
Fatální chyby se můžete dopustit už při vysazování: Levandule se totiž nemá ráda s další oblíbenou rostlinou
Některé lidi by mohlo napadnout zasadit levanduli vedle další rostliny, která s ní barevně ladí. To nemusí být ve všech případech automaticky špatný nápad, ale dejte si velký pozor na to, abyste tuto vytrvalou bylinu nevysadili v bezprostřední blízkosti růží.
Kombinace levandulí a růží sice může vytvářet očím lahodící obrazy, ale na druhou stranu rovněž platí, že si navzájem nebudou příliš „sympatické“. Každá z těchto rostlin totiž disponuje velmi odlišnými požadavky na pěstování. Je pravda, že obě milují sluneční paprsky, ale dále už se jejich potřeby liší.
Zatímco například levandule zbožňuje sušší půdy, které nejsou na živiny bohaté, o růžích platí takřka pravý opak – preferují půdu, která je dostatečně humidní, plná živin a humusu.
Kam tedy levandule vysadit? Stanoviště levandule by mělo být slunné a teplé. Půda by měla být propustná, písčitá a chudá na živiny. Pokud se ji rozhodnete pěstovat v nádobě, nejideálnější volbou jsou terakotové květináče.

Přehnaná péče může levandulím uškodit
Existuje celá řada zahradníků, kteří mají pocit, že když budou nějaké rostlině dopřávat živiny co nejčastěji a ve velkém množství, bude se jí dařit. Je pravda, že některým rostlinám může velké množství živin skutečně v růstu pomoci, ale o levandulích to v žádném případě neplatí.
Pokud budete této voňavé bylině dodávat do půdy příliš mnoho živin, namísto růstu začne sílit a společně s tím ztrácet svou odolnost, pro kterou je pověstná.
Když ji budete dopřávat příliš velké množství zálivky, může navíc dojít k uhnívání stonků, což samozřejmě není žádoucí. V takovém případě pak mohou levanduli začít napadat různé choroby, z nichž se celá řada projevuje postupným odumíráním kořenů a na nadzemních částech vadnutím, žloutnutím či zasycháním listů a výhonů.
Mějte tedy na paměti, že přehnaná péče může levandulím více uškodit než prospět.
Na co všechno můžete využít levanduli?
Levandule se může pyšnit širokou škálou využití. Obzvláště oblíbená je v kosmetickém průmyslu, kde se z ní vyrábí vůně, koupelové přípravky (soli, šumivé bomby, šampóny, mýdla) či prostředky proti akné. Tím ovšem způsoby jejího využití ani zdaleka nekončí.

Často je využívána rovněž v oblasti aromaterapie. Například se jí plní bylinkové polštářky či pytlíčky, které se mohou dávat do ložnice, kde pomáhají navodit příjemnou atmosféru.
V neposlední řadě si ji oblíbil i potravinový průmysl. Přidat ji můžete takřka kamkoliv, ale nejčastěji se přidává do čajových směsí. Ty mají zpravidla mírný sedativní účinek.
Zdroje: pestitelka.cz, agromanual.cz, nkz.cz