Zapomeňte na lékárnu. Kdo pěstuje tyhle bylinky, má vše, co potřebuje
Vaše zahrada může ukrývat velké poklady. Příroda je totiž plná léčivé síly, stačí jen vědět, co zasadit. Zatímco některými bylinkami můžete při správném použití podpořit imunitu, jiné prospějí během nachlazení nebo třeba v případě, že nemůžete usnout.
Výhoda většiny bylinek se skrývá i v jejich nenáročném pěstování. Nemusíte být proto zdatní zahradníci. Většina bylinek se také spokojí s obyčejným květináčem, který můžete umístit na okno nebo třeba na balkon. Obejdete se proto i bez vlastní zahrady.
Základ pro osvěžení nápojů i pomoc při trávicích potížích
Jednou z nejrozšířenějších bylin českých zahrad je bezpochyby máta. Tato bylinka přitom poslouží nejen pro příjemné osvěžení vody a dalších nápojů. Navíc podporuje normální funkci trávicího systému a střev a může být prospěšná při nadýmání. Dále posiluje přirozenou obranyschopnost a zdravý imunitní systém. Máta napomáhá relaxaci a zdravému spánku a může být pomocníkem také pro normální funkci dýchacího systému.
Protizánětlivý pomocník, skvělý i na kožní záněty
Všestranným pomocníkem ze zahrady je heřmánek. Tato bylinka se hodí pro zevní i vnitřní použití. Působí protialergicky, dezinfekčně a protizánětlivě. Při vnitřním použití se doporučuje například na nadýmání, žaludeční potíže nebo střevní poruchy. Kromě toho může být skvělým pomocníkem také v případě, že vás trápí kašel, rýma a nachlazení. Ženy pak mohou sílu heřmánku ocenit v případě, že je trápí poruchy menstruace nebo děložní křeče.
Heřmánek dále hojně nachází uplatnění při zevním použití. Už naše babičky jej doporučovaly na kožní vyrážky, záněty a hemeroidy. Kromě toho se heřmánkové obklady od pradávna používaly na revmatické otoky.

Pro uvolnění svalstva i psychiky
Pokud potřebujete celkově zklidnit své tělo, trápí vás poruchy spánku nebo nervové vyčerpání, můžete úlevu najít v levanduli. Tato oblíbená bylina bývá doporučována pro celkové zklidnění psychiky i svalových křečí. Prospěšná může být také pro podporu trávení. Řada lidí levanduli používá při úzkosti a zvýšeném stresu, proti bolestem hlavy nebo na posílení nervů.
Perfektní volba pro detoxikaci organismu
Ačkoliv ne každého by napadlo tuto rostlinu pěstovat, pravdou zůstává, že se s ní pojí celá řada benefitů. Kopřiva je prospěšná v případě, že trpíte nemocemi a záněty močových cest. Kromě toho může být skvělým pomocníkem pro pročištění krve a krvetvorbu. Ne nadarmo bývá mnohými označována za perfektní bylinu pro detoxikaci celého organismu.
To, že kopřiva podporuje močení, lze využít například při premenstruačním zadržování vody nebo otocích. Kopřiva je nabitá železem, takže může podpořit vaši energii. Tato bylina se dále hojně využívá při průjmu. Kopřiva totiž dokáže upravit stolici a pomoci s pravidelným vyprazdňováním. Naše babičky ji pak doporučovaly pro zatočení s kožními problémy, jako je akné, a také v případě, že vás trápí řídké vlasy nebo lámající se nehty.

Zázračné přírodní antibiotikum
Svou bylinkovou zahradu můžete doplnit také tymiánem, který zastane úlohu přírodního antibiotika. Používá se při onemocnění horních cest dýchacích, kromě toho také zlepšuje trávení a může být prospěšný pro odstranění zadržovaných tekutin z těla. Tymián zmírňuje infekce močových cest a používá se také jako skvělý pomocník při revmatismu a dně.
Tymián s sebou přináší výrazné dezinfekční a antiseptické účinky. Může pomáhat proti plísním, bakteriím a také střevním parazitům. Používá se též jako podpůrná bylina při cukrovce a chudokrevnosti.