Krásnoočko: Nenáročná a odolná květina, která ozdobí zahradu i během veder a sucha
Vysaďte do zahrady květinu, která si hravě poradí s nejrůznějšími rozmary počasí. Pokud vám na daném stanovišti často svítí slunce nebo fouká vítr, je důležité vybrat rostlinu, která i tuto nepřízeň ustojí.
Tato vysoce odolná kráska je ideální volbou pro všechny, kteří touží po zahradě plné barev, ale zároveň nechtějí neustále řešit ochranu rostlin. Hravě zvládne jak vysoké letní teploty, tak i vítr a sucho.
Bezúdržbová květina, která vydrží všechno
Pokud toužíte po nádherně kvetoucí zahradě a zároveň nechcete řešit ochranu rostlin, bude pro vás ideální volbou krásnoočko. Tato prérijní rostlina patří k oblíbeným květinám našich babiček a popularitě se těší dodnes. Bohatě kvete, je nenáročná a pestrobarevné květy si snadno oblíbíte. Skvěle se hodí do záhonu i do nádoby a na květy se můžete těšit v období od června do října.
Krásnoočku vyhovují lehčí humózní půdy a dostatek slunečních paprsků. Nedostatek vláhy a delší přísušek jim zpravidla nečiní žádný problém. Na tyto podmínky je rostlina zvyklá ze své domoviny a v našich zahradách tak dokáže krásnoočko hravě růst bez velkého přičinění. Na druhou stranu je třeba dávat pozor na to, abyste jej nepřelili. V takovém případě by totiž mohlo docházet k uhnívání kořenů.

Jsou lákadlem pro hmyz
Krásnoočko v zahradě neplní pouze svou estetickou, ale i praktickou funkci. Jednotlivé rostliny mají tendenci se bohatě větvit a vytvářet tak na pohled pěkné keříky. Květy krásnoočka jsou přitom lákadlem pro různé druhy hmyzu, jako jsou motýly, včely a čmeláci.
Pokud se rozhodnete pěstovat vyšší druhy krásnoočka, budou skvěle vypadat také nařezané ve váze. Díky postupně rozkvétajícím poupatům vydrží dlouho krásné a ve váze tak mohou perfektním způsobem ozdobit váš domov.
Můžete si vybrat mezi letničkami i trvalkami
Mezi těmito rostlinami najdete jak krásné a odolné trvalky, tak i letničky, které se vám odvděčí časným kvetením. Zatímco vytrvalé druhy se na zahradu sázejí na podzim nebo na jaře, jednoleté vysévejte během dubna.
Pokud si chcete krásu květů užívat co nejdelší dobu, je na místě pravidelně odstraňovat odkvetlé květy. Tímto způsobem zabráníte tvorbě semen a rostlina se místo toho bude soustředit na tvorbu dalších květů. Na podzim je pak možné krásnoočko zastřihnout zhruba o jednu třetinu, což může následně povzbudit jeho růst na jaře a prodloužit dobu kvetení.
Podpořit kvetení lze také pravidelným přihnojováním, i když to není vyloženě nutné. Krásnoočko zpravidla dokáže prosperovat i bez něj. Hnojivo bohaté na draslík nicméně dokáže podpořit tvorbu květů během vegetační sezóny.

S čím krásnoočko kombinovat?
Díky své výrazné žluté barvě může krásnoočko v zahradě vytvářet zajímavé kombinace se spoustou dalších rostlin. Při plánování vaší výsadby přitom zohledněte nejen zvolené odstíny, ale také to, aby jednotlivé rostliny měly stejné nároky na pěstování.
Skvělou volbou může být v tomto ohledu levandule. Její fialové květy vytvářejí se žlutými květy krásnoočka jedinečný kontrast. Navíc obě rostliny milují slunce a sucho a lze je tedy bez potíží pěstovat dohromady.
Pokud budete chtít do záhonu přidat další odstín modré a fialové, pusťte se do pěstování šalvěje. Tato rostlina navíc rovněž přiláká opylovače, což může být prospěšné pro užitkovou část vaší zahrady.
Rozhodnout se můžete také pro zlatobýl, který se stejně jako krásnoočko pyšní žlutými květy, ale s o něco jemnější texturou. Díky tomu skvěle doplní efekt krásnoočka a celek bude působit harmonickým dojmem.
Zdroje: hnojik.cz, ireceptar.cz