Důležité pro seniory: Jaký je ideální počet hodin spánku, aby se vyhnuli demenci? Málokdo o tom ví
Demence je nemocí, která ohrožuje velkou část lidské populace. Nyní vědci přišli s tím, že zásadní je nejen naše strava a životní styl, ale také délka spánku. Ta může mít na naše zdraví i negativní vliv.
Stařecká demence je jedním z velmi nepříjemných projevů stáří. Ne každého potká. Obranou, o které málokdo ví, je dostatek spánku. Lékaři přišli s přesným počtem hodin našeho každodenního spánku. Při jeho dodržení se snižuje riziko onemocnění touto nemocí.
Demence výrazně ovlivňuje kvalitu života
Demence je spojena s několika nepříjemnými příznaky. Lidé trpící demencí často mají problém s komunikací. Jen stěží hledají slova vhodná do dialogu. Zapomínají také názvy věcí, jména i osoby, které s nimi žijí i velkou část života. Právě poruchy paměti jsou nedílnou a zásadní součástí tohoto onemocnění.
Lidé s demencí jsou také často dezorientovaní. Ovlivněny jsou i jejich kognitivní funkce. Ať už člověka trpícího demencí trápí jakékoliv ze základních příznaků, jedno je jasné. Ve velkém a velmi negativně je ovlivněna kvalita života nejen tohoto člověka, ale i jeho blízkého okolí. To platí zejména tehdy, když se rodina či blízcí rozhodnou převzít péči.

Zásadní roli našeho zdraví hraje spánek
Spánek je důležitý nejen pro seniory, ale i člověka jakéhokoliv věku. Pro zachování dobrého zdraví je vhodné spát 7 až 9 hodin denně. Pokud budete spát o několik hodin méně nebo naopak i o několik hodin více, mohou se objevit různá zdravotní rizika.
Během spánku dochází k:
- Regeneraci mozku – Pro mozek je spánek očistnou chvílí. Při ní dochází k vyčištění mozku od odpadních látek, které při nadměrném hromadění mohou vést až k neurodegenerativním onemocněním.
- Opravě neuronů – Nervové buňky jsou nedílnou součástí našeho organismu. Jejich zdraví je opět důležité pro správné fungování našeho mozku.
- Zpracování zážitků a vzpomínek – Během spánku mozek třídí a zpracovává vše, co v daný den prožil. Proto, když se večer něco učíme, ráno to perfektně umíme. Mozek má totiž čas zanalyzovat si všechny myšlenky, které mu přes den prošly hlavou.
Problémy přináší nedostatek i nadbytek spánku
Špatně nastavená doba spánku může mít na náš mozek i samotné tělo hned několik negativních účinků. Při nedostatku spánku se zhoršuje koncentrace člověka i jeho paměti. Může se také objevit chronický stres, který je jedním z rizik případného rozvoje demence.
Nebezpečná je i nadmíra spánku. Také ta je spojena s rizikem rozvoje kognitivních problémů a demencí. Mimoto se mohou objevit i depresivní příznaky, které mají často negativní vliv na náš mozek.
Na onemocnění demencí mají vliv i jiné faktory než jen délka spánku. Zůstaneme-li u spaní, musíme si uvědomit, že je zásadní také jeho kvalita. Spát bychom měli na tichém a tmavém místě. Během spaní by nás nemělo nic a nikdo rušit. Snažte se také omezit množství nápojů, které před spaním pijete. Funkce ledvin je zpomalena. Spánek by neměl být rušen ani častým chozením na toaletu. Dalším, co významně ovlivňuje zdraví našeho mozku, je i pestrý a vyvážený jídelníček a dostatek pohybu.

Spánek zásadně ovlivňuje zdraví našeho mozku i celého těla. Pokud s ním bojujete, nebojte se obrátit na svého ošetřujícího lékaře. Ten vám může předepsat doplňky stravy obsahující melatonin. Hormon, který napomáhá udržet pravidelný cyklus spánku a bdění.