Kdyby socialismus v Česku neskončil. Žádný internet, auta na příděl, odposlouchávané hovory
Neustále kolem sebe slyšíme, jak bylo za socialismu dobře a dnešní doba je snad ve všech směrech špatná. Záleží samozřejmě na generaci a také na tom, v jakém postavení tehdy lidé zrovna byli. Zamysleli jsme se nad tím, jaké by to bylo, kdyby u nás nikdy neproběhla Sametová revoluce a „listopad 1989“ by se nikdy nestal.
Představme si, jak by se socialismus v České (Československé) republice transformoval do podoby autoritářských režimů, jako je dnes třeba Severní Korea a Kuba. Tržní hospodářství by nedostalo možnost rozkvětu, naše osobní svobody by byly po celou dobu podřízeny ideologii strany a kontrole režimu. Nebyla by svoboda slova ani tisku.
Byl by vůbec internet?
Internet by sice byl, ale určitě by k němu neměli přístup všichni, jako je tomu v dnešní době. Byl by dostupný jen vyvoleným elitám. Představoval by totiž čerstvé informace z celého světa, a to by rozhodně režimu neimponovalo. Běžní lidé by měli jen stranické noviny, rozhlas a televizi, kde by byly zprávy řádné filtrované a kontrolované cenzurou. Nejspíš by vznikaly pokusy připojit se nelegálně na zahraniční servery. Rebelové jsou přece v každé době a v každém režimu. Byl by to však velice riskantní krok hrozící obviněním ze špionáže a kriminálem.
Cestování? Prstem po mapě!
Na svobodné cestování, jaké známe dnes, bychom mohli zapomenout. Vycestovat z republiky by bylo možné jen na zvláštní povolení či se „socialistickými tábory“. I tak by měli možnost nejspíše jen „vyvolení“, vzorní občané dodržující ideologii.
Luxusní vozy bychom záviděli vysokým straníkům a vyvoleným elitám. My ostatní bychom měli jen staré vozy, na jejichž koupi bychom si ještě pořádně dlouho počkali. K čemu také. Vždyť bychom mohli jezdit veřejnou dopravou.
V obchodních domech by byly k dispozici jen domácí produkty, a i ty bychom si kupovali na příděl. Dlouhé fronty na banány ještě pamatuje plno z nás. Omezeni prázdnými regály a stravenkami bychom byli podobně jako lidé na Kubě nebo v SSSR. Produkty ze Západu bychom sháněli na černo a za nekřesťanské peníze. O to více bychom se radovali, kdybychom nějaké získali. Možná bychom si však všeho více vážili. Rozhodně by nebyly fastfoody ani fast fashion. Objednávání přes internet, a dokonce ze zahraničních obchodů by bylo pasé.

Kontrola telefonů i pošty
E-maily bychom neměli a stejně tak bychom nejspíš mohli zapomenout na mobilní telefony a SMS zprávy. Pokud bychom je měli, podléhali by kontrole tajných složek a museli bychom si dávat dobrý pozor, co si píšeme. Nejspíš bychom se však omezili na „staré dobré“ dopisy a pohlednice. I u nich by však bylo potřeba přemýšlet, co do nich napsat, aby nás to nedostalo do problémů. Pokud by se objevili nespokojení rebelové se snahou toto omezení potlačit, byli by nejspíš deportováni do pracovních táborů. Stejně, jako je tomu v Číně nebo v Severní Koreji.
Nesvobodný život ve strachu
Máte skvělé vztahy se sousedy a často se scházíte? A teď si představte, že byste nevěděli, komu věřit. Co když ten soused, co se tváří jako přítel, jen hlídá vaše aktivity a tajně na vás donáší? V ulicích, domech, v práci, zkrátka všude by se našli udavači lačnící po jakékoliv vaší „chybě“, aby si mohli přihřát polívčičku na těch správných místech. Vaše chyby – jejich postup vzhůru.
Ve škole by se děti učily zkreslené informace a především to, že socialistická strana je neomylná a nejlepší. Západ a vše zahraniční že je špatné, proto není ani dobré po čemkoli odtud toužit. To by se samozřejmě odrazilo i ve výuce cizích jazyků. Čím méně budou děti znát, tím méně budou schopny přeložit si zahraniční zprávy (samozřejmě na černo sehnané).
Ještě stále máte pocit, že se máme dnes špatně? Myslím, že tato navržená dystopická vize je dostatečným varováním. Uměli bychom vůbec poté, co jsme ochutnali svobodu, možnost cestování, podnikání a technologického pokroku, udělat krok zpět? Nic jiného by nám nezbývalo. Přesto, kdyby převrat nastal a my bychom se měli vrátit do doby, která dnes připomíná doslova „dobu temna“, by to měli politici těžké. Asi jen těžko by nás vrátili do doby (ne)dávno minulé, vzali nám internet, svobodu slova, možnost získávat informace ze zahraničí, obchodovat odkudkoliv a s kýmkoliv. Jak se na takovou vizi díváte vy? Líbila by se vám, nebo jste rádi, že máme demokracii?
Zdroje: