Kávová sedlina jako hnojivo: Pomůže rajčatům a odpudí slimáky. Ale jen v přiměřeném množství
Zdravé a prosperující rostliny si zaslouží vaši péči. Tu vám usnadní jednoduchý trik. Stačí, abyste pili kávu nebo v blízkosti měli kavárnu, která domů rozdává zbylý lógr neboli kávovou sedlinu.
Káva se na světě objevila okolo 9. století v Etiopii. Velký rozmach poté zaznamenala v 15. století. Tehdy se rozšířila do arabských zemí. Zde ji pili mniši v islámských klášterech, ale stala se i důležitým obchodním materiálem. Za centrum kávy byl tehdy považován přístav Mokka. Odtud vznikl název moka konvičky.
Káva ovlivňuje nejen rostliny, ale i lidský organismus
Postupně se pití kávy stalo zvykem téměř po celém světě. Některé země dodržují přísná pravidla její konzumace, jiné si hrnek různých druhů dají kdykoliv mají zrovna chuť. S kávou se to nemá přehánět. Ve vhodném množství má pozitivní vliv na srdce. Je bohatá na antioxidanty, což z ní dělá protizánětlivý nápoj. Mimo to také zlepšuje náladu, zvyšuje bdělost a pomáhá se soustředěním. Není to ale pouze člověk, kterému přináší užitek.
Káva se dá využít i k jednomu stále známějšímu triku. Díky němu se v kondici mohou udržet také rostliny. Kávová sedlina neboli lógr je totiž přírodním hnojivem. To se tak stává jednou z šetrných a také levných cest, jak podpořit růst zejména pokojových květin.

Životabudič pro listy i ochrana před slimáky
Kávový lógr obsahuje hned několik pro rostliny prospěšných látek. Využijete-li ho ve venkovním prostředí, jeho zápach zažene slimáky i další škůdce. Obsažený dusík je životabudičem zejména pro listy. Kávová sedlina je lehce kyselá, tuto kyselost ocení zejména rostliny jako borůvky či azalky nebo hortenzie. Pravidelným přidáváním do půdy dochází k jejímu provzdušnění a lepšímu zadržení vlhkosti.
Hnojení kávovou sedlinou má svá pravidla
I hnojení kávovou sedlinou má svá pravidla. Aby pro rostlinu byla kávová sedlina užitkem, je nutné ji aplikovat v přiměřeném množství. Variant jejího využití je hned několik. Pokud máte sedliny hodně, přimíchat ji můžete do kompostu. Vytvoří zde dusíkatou složku, kterou k rostlinám můžete přidat kdykoliv později. Přimíchat ji lze také přímo do substrátu či rozsypat kolem rostliny. Další možností je vytvoření zálivky s lógrem. Stačí do jednoho litru vlažné vody přimíchat lžičku kávové sedliny. Zalévání ke kořenům by se mělo opakovat jednou za pár týdnů.
Aby se rostlinám dařilo, s kávovou sedlinou to nepřehánějte. Může totiž dojít k překyselení půdy. Pozor si dejte i na vlhkost sedliny. Lógr nechte pořádně vysušit, aby nedošlo k jeho plesnivění.
Některé rostliny lógr doslova milují
Téměř každou rostlinu použitím tohoto přírodního hnojiva potěšíte. Existují ale ty, které se do kávového lógru doslova zamilovaly. Milovníkem lógru jsou kvůli obsaženému dusíku rajčata. U nich ale s lógrem zacházejte skutečně opatrně. Mohlo by dojít k překyselení půdy, což by vaší úrodě neprospělo. Na zeleninové zahradě je kávová sedlina skvělým pomocníkem proti různým škůdcům. Takovou pomoc uvítají například ředkvičky či okurky. I zde ale s množstvím lógru spíše šetřete.

S kávou to nesmí přehánět lidé ani rostliny
Aby byla káva pro naše tělo bezpečná, je nutné vypít maximálně dva šálky denně. V opačném případě může docházet k nervozitě, úzkosti, ale i vysokému krevnímu tlaku nebo bušení srdce. Negativní vliv má velké množství kávové sedliny i na rostliny. U nich přiměřené množství dodržujte zejména kvůli možnému překyselení, které většina rostlin nemá ráda.
Zdroje: Rostlinky, iReceptar, Denik