Od té doby, co dělám tento krok u paprik, mám dvojnásobnou úrodu. A bez chemie
Papriky se na českých zahrádkách objevují velice často. Ovšem ne každý se přes veškeré úsilí dočká bohaté úrody. Existuje však jednoduchá, léty ověřená metoda, která vám pomůže podstatně zvýšit vaši úrodu. A to nejdůležitější – je absolutně bez použití chemie.
Mezi milovníky zeleniny se papriky drží na předních příčkách oblíbenosti. Zvlášť když se jedná o domácí s láskou vypěstované kousky. Kromě toho, že paprika je velmi chutná a bohatá na vitamíny, je zároveň poměrně nenáročná na pěstování. Přesto se mnoho pěstitelů setkalo někdy s tím, že ač jejich rostliny vypadají zdravě, rodí naopak velmi málo. Pokud jste se v této situaci poznali, možná vám pomůže velmi jednoduchý, a hlavně léty osvědčený trik, který vám pomůže s nadsázkou řečeno (anebo ne, uvidíte sami) až ke dvojnásobné úrodě! A nebojte, žádné chemické čáry v tom nejsou.
Prověřený trik: Zaštipování hlavního výhonu
Možná jste o této metodě doslechli, když jste pátrali po tricích při pěstování rajčat. U paprik se však používá méně a je to rozhodně škoda. Jedná se o techniku, jejíž úspěšnost potvrzují nejen zahrádkáři, ale také odborné studie. A v čem tedy tkví její hlavní kouzlo? Zaštipování hlavního výhonku neznamená nic jiného než odstranění růstového vrcholu hlavního stonku. V důsledku toho se omezí vertikální růst a dojde k podpoře větvení rostliny. Výrazně se tak zvýší počet plodonosných větví a spolu s ním i celková úroda. Na tu vám jeden košík stačit nebude, věřte nám.

Jak správně postupovat
Aby jste dosáhli kýžených výsledků, je samozřejmě třeba dodržovat správný postup. Začněte tím, že vydržíte, až vám vaše papriky vyrostou do výšky zhruba 25 až 30 cm. V tomto období už má rostlina dostatečně vyvinutý kořenový systém a tvoří první květy. Nebude tak problém najít vrcholový výhon a jemně jej zaštipnout. Dejte si pozor, abyste rostlinu nepoškodili. Jakmile tak učiníte, po několik dnů sledujte růst bočních výhonků. Po nějakém čase totiž začne paprika bujně větvit do stran a na každém výhonu vznikne několik květů. Další růst paprik pak podpořte obvyklým způsobem – pravidelným zalívání (pozor, ne přelíváním) a přidáním třeba kopřivového zákvasu pro vyšší vitalitu rostliny.
V čem je to tajemství
Je to vlastně docela prosté. Papriky totiž přirozeně rostou směrem vzhůru a svou energii tak investují primárně do prodlužování hlavního stonku. Logicky jim tak na nic jiného moc energie už nezbývá. Když ale odstraníte vrchol právě hlavního stonku, rostlina přesměruje svou sílu do bočních výhonů. Výsledek už asi tušíte. Je jím ve většině případů hustý keřík produkující více květů a tím pádem více plodů. Navíc větší listová plocha a rozvětvená koruna lépe zachytávají sluneční svit a zároveň chrání půdu pod rostlinou před vysycháním. Kořenový systém tak zůstává chladnějším a efektivněji čerpá živiny z půdy.

Cenné rady ze zahrádkářské praxe
Pokud zabrousíte na různá zahrádkářská fóra či si vyměníte pár slov se sousedem přímo na své zahrádce, zjistíte, že lidé využívající tenhle jednoduchý fígl sklízejí pozitivní výsledky poměrně rychle. Kromě navýšeného množství sklizených paprik si pochvalují rovněž zlepšenou kvalitu rostliny. Chlubí se větší a sladšími plody, jenž dozrávají rovnoměrněji. Rostliny také lépe odolávají stále častějším výkyvům počasí a netrápí je tolik nebezpečná plísňová onemocnění. Nic naplat, měli byste prostě zaštipování zkusit také a nejlépe ihned po dočtení našeho článku. Jen mějte na paměti, že nic se nemá přehánět. Zaštipování rostlin je vhodné ho dělat maximálně dvakrát za sezónu.
Vyhněte se rovněž používání chemických hnojiv. Papriky se vyplatí pěstovat na slunném místě, které je chráněné před větrem. Nesázejte je příliš blízko u sebe, zamezili byste tím přirozené cirkulaci vzduchu. A do nejdůležitější na konec, nezapomeňte papriky vyvázat. Po zaštipování a nárůstu větvení mohou být rostliny těžké a náchylné k poléhání.
Zdroje: magazindoma.cz, denik.cz