Střihněte je takhle a růže pokvetou jako šílené. Trik, který znají jen profíci
Růže se řadí mezi nejznámější a nejvíce ikonické květiny na světě. Lidé si je oblíbili zejména pro jejich neskonalý půvab, který dosahuje skutečně kosmických rozměrů. Zároveň jsou velmi rozmanité (čeleď růžovitých zahrnuje stovky druhů a tisíce kultivarů) a v neposlední řadě nádherně voní.
Přesto existuje několik důvodů, proč se někteří zahrádkáři sázení těchto pestrobarevných krásek raději vyhýbají. Mezi hlavní se řadí ten, že jejich pěstování může být pro některé lidi relativně náročné, neboť vyžaduje specifické dovednosti a znalosti. Na druhou stranu se nejedná o nic, co by se nedalo zvládnout. Pokud se budete držet rad od zkušených profesionálů, růže vám příště rozkvetou ve své plné kráse – tak, že vám budou závidět zahrádkáři v celém širém okolí.
Není růže jako růže – aneb každá růže vyžaduje jiný střih
Jak bylo zmíněno již na začátku článku, do čeledi růžovitých spadají stovky druhů a tisíce kultivarů. Ty se rozdělují do několika skupin, z nichž každou je nutné stříhat trochu odlišným způsobem – i když základní principy stříhání jsou u všech stejné: U všech druhů růží platí pravidlo, že zatímco silným střihem dosáhnete co možná nejsilnějšího růstu, výsledkem slabého střihu bude menší vitalita.
Rovněž byste měli pravidelně odstraňovat stonky, které jsou umístěné velmi blízko sebe, neboť by se mohly začít třít a bojovat o esenciální látky a místa. V neposlední řadě je důležité, abyste nezapomínali na pravidelné odstraňování krátkých, odumřelých, stonků a tenkých stonků, které jsou rozvětvené a zacuchané.

Moderní keřové a anglické růže prostříhávejte od ledna do března, ale se stříháním to nepřehánějte
Moderní keřové růže jsou velmi oblíbené. Řadí se sem odrůdy jako „Meidomonac“ (Bonica), „Little White Pet“, „Don Juan“, „Cinderella“, „La Villa Cotta“, „Helenka“, „Flamingo“ či „Cerise Bouquet“. Z neustále narůstající obliby se pak mohou těšit i anglické růže, kam patří odrůdy jako „Munstead Wood“, „Boscobel“, „Gertrude Jekyll“, „Abraham Darby“ nebo „Lady Emma Hamilton“.
Růže, které spadají do těchto skupin, byste měli stříhat od začátku ledna až do konce března. Dejte si ovšem pozor, abyste to s jejich prostříháváním nepřehnali. Platí pravidlo, že čím více je ostříháte, tím více porostou listy na úkor květů. Tyto růže totiž vyžadují pevnou kostru rozvětvených stonků, kterou si postupně budují. Právě na nich totiž rostou květy, jejichž velikost a hustota se bude odvíjet od síly stonků.

Růže s bujným růstem je třeba prostřihávat od srpna do září
Co se týče růží s bujným růstem, ty je třeba na pravidelné bázi prostříhávat od počátku srpna až do konce září. Tato skupina růží kvete nejvolněji na kostře stonků, které byly vytvořeny v předchozích sezónách. Z toho lze vyvodit, že byste měli každým rokem odstříhávat nejstarší odkvetlé stonky. Tím podpoříte růst nových výhonů a předejdete komplikacím.
Popínavé růže se dělí na dvě další podskupiny, z nichž každá vyžaduje specifickou péči
Další skupinou růží jsou takzvané popínavé. Ta má ještě další dvě podskupiny, z nichž každá vyžaduje odlišnou péči:
- První skupina se vyznačuje méně ohebnými pruty a plnými a rozměrnými květy. Tato skupina se může pyšnit dlouhou dobou kvetení. Růže z této skupiny by se měly vyvazovat na opěrnou konstrukci. Neměly by růst do výšky.
- Druhou skupinu poznáte podle dlouhých ohebných výhonů a menšího seskupení květů. Na rozdíl od první skupiny kvete pouze jednou za sezonu, ale její květy jsou bohatší. Takřka všechny růže, které do této skupiny spadají, by se měly stříhat vždy poté, jakmile odkvetou.
Zdroje: ireceptar.cz, zahrada.cz, hobbio.cz