Jak správně sázet okurky: Ideální rozestupy a tipy pro zdravou úrodu
Okurky nesmí chybět na žádné zahrádce. Pěstovat můžete oblíbené salátovky, které v horkých letních dnech skvěle osvěží a vylepší každý salát, nebo nakladačky k zavařování na zimní měsíce. Jak je ale vysadit, aby se jim dobře dařilo? Tohle je jediný správný rozestup.
Pěstování okurek není nic složitého, je ale třeba dodržet několik zásadních pravidel. Tato zelenina je velice choulostivá na vlhkost a vznik plísní. Jedním ze základních preventivních opatření je správný rozestup sazenic. Díky tomu bude mezi rostlinami proudit dostatek vzduchu, a navíc budou silné, protože si v záhoně nebudou konkurovat.
Okurka do každé zahrady
Pěstování okurek je v českých zahradách poměrně běžné. I přesto se toho však řada zahradníků obává a na vině jsou často špatné předchozí zkušenosti. Při nesprávné péči totiž okurky chytí plíseň klidně hned po výsadbě. Listy začnou nejprve nenápadně žloutnout, pak osychají, a nakonec se plíseň objeví i na květech a malých plodech, které nedorostou. Za pár týdnů může celá rostlina i s květy a plody doslova shnít na záhonu.
Tuto teplomilnou zeleninu je tak dobré vysadit do větraného skleníku nebo foliovníku, kde bude chráněna před deštěm. Voda na listech jí totiž neprospívá, z tohoto důvodu okurky zaléváme vždy přímo ke kořenům. Pokud chcete pěstovat rostliny na poli či v záhonech, volte správné odrůdy k pěstování tímto způsobem. Hadovky pak ocení i oporu, po které mohou šplhat. Díky tomu je rostlina vzdušnější a plody jsou také větší. Pro bohatou úrodu a zdravé rostliny je naprosto zásadní i správný spon.

Půda a stanoviště jako základ úspěchu
Místo, kam chceme okurky vysadit, si dobře připravíme. Záhon by měl být řádně zoraný, se zapracovaným kompostem nebo hnojem. Ideální je drobtovitá půda, která je dobře propustná a humózní. Okurky nesnášejí přemokření a nehodí se do těžkých a jílovitých půd, které vodu zadržují. Tyto rostliny milují teplo a ke zdárnému růstu, kvetení a dozrávání plodů ho nezbytně potřebují. Ideálním místem je tedy buďto již zmíněný skleník, nebo záhon na plném slunci. Okurky nikdy nevysazujeme do polostínu nebo třeba pod stromy.
Klíčem k úspěchu je mimo jiné i správná zálivka. Ta by měla být intenzivní a pravidelná. Záhon se vzrostlými sazenicemi udržujte jen mírně vlhký. Dejte pozor na přemokření, stejně jako na zalévání přes listy. V ideálním případě by na listy neměla přijít vůbec voda, zálivku tedy aplikujte rovnou ke stonku.

Rozestupy při výsadbě: Kolik místa potřebují okurky?
Příliš hustě vysazené okurky si velmi konkurují, bojují o živiny, vláhu i světlo. Některé rostliny pak bývají slabé, mají málo plodů a zbytečně tak zabírají místo v záhonu a berou z něj živiny. Do jakého sponu ale okurky sázet? To závisí především na druhu.
- Nakládačky určené k zavařování pěstujeme ve sponu 40 až 50 centimetrů na 80 až 100 centimetrů.
- Salátovky ve skleníku potřebují spon 40 na 80 centimetrů.
Pokud nakládačky nebo salátovky vedete po opoře nahoru, může být rozestup mezi rostlinami i trochu menší. Je ale důležité zajistit vzdušnost. Jednotlivé rostliny by se navzájem neměly dotýkat, musí mezi nimi dobře proudit vzduch i světlo. Po sklizni plodů ze spodní části rostliny vždy odstraňte listy až po další plod.
Obecně je dobré nesnažit se na záhon zbytečně vysázet velké množství rostlin. Vyplatí se jich dát raději méně a dopřát jim více místa i živin. Ve finále budete mít více kvalitnějších plodů.
Plody během sezóny sklízíme pravidelně. Záhony probírejte klidně každý druhý den. Okurky rostou velmi rychle a čím častěji sklízíte, tím více nových plodů rostlina vytvoří. Přezrálé plody mohou být navíc hořké. K odebrání okurky použijte vždy ostrý nožík. Ten si vyhraďte pouze k tomuto účelu, nebo si případně vždy vezměte čistý. Snížíte tím riziko přenosu plísní a dalších chorob mezi ostatními rostlinami v zahradě.
Zdroje: Realsimple.com, Southernliving.com, Denik.cz