Přestaňte používat aviváž: Tohle je důvod, proč jsou vaše ručníky tvrdé a zapáchají
Kdo by nemiloval měkké, voňavé a na dotek příjemné ručníky. Bohužel však realita bývá často jiná a my bojujeme s tím, že jsou zatuchlé nebo příliš drsné. Za tímto problémem mnohdy stojí jednoduchá chyba, ke které se však uchyluje spousta domácností.
Možná jste nikdy nad správným praním ručníků nepřemýšleli. Prostě a jednoduše je umístíte do pračky, přidáte prací prostředek, aviváž a zapnete program. Přesto si ale můžete všímat, že toto vybavení postupem času ztrácí svou jemnost a zapáchá, i když jej pravidelně měníte.
Správná teplota jako základ úspěchu
Abyste ručníky opravdu spolehlivě zbavili nečistot, je potřeba zvolit správnou teplotu praní. Ideální teplota se pohybuje od 40 do 60 °C. Pokud zapnete program na nižší teplotu, nějakým způsobem sice ručníky vyperete, nicméně v pračce může zůstávat mastnota. A ta se pak může podílet na nepříjemném zápachu. Dostatečně vysoká teplota je důležitá proto, aby došlo k odstranění většiny nečistot, mikrobů a mastnoty pocházející z pokožky a vlasů.

Všeho moc škodí a platí to i o pracím prostředku
Mezi další chyby, ke kterým se lidé často uchylují, je používání nadměrného množství pracího prostředku. Pokud jej do pračky nasypete nebo nalijete příliš s vidinou toho, že se tak lépe odstraní veškeré nečistoty, opak může být pravdou. V takovém případě se totiž prostředek z tkanin špatně vymývá a zbytky se mohou usazovat také uvnitř samotného spotřebiče. A jak již správně tušíte, může to mít velký vliv na vznik zatuchliny.
Aviváž snižuje savost ručníku
Každý z nás touží po tom, aby ručníky krásně voněly a my se do nich mohli po koupeli s chutí zabalit. Někteří lidé se toho snaží docílit tím, že použijí aviváž. Podle odborníků je to však špatně. Tato změkčovadla totiž obalí jednotlivá vlákna ručníku a vytvoří na nich povlak, který postupem času snižuje jejich savost. Ručníky získávají hrubou texturu a spíše než ke svému praktickému účelu již slouží jen jako dekorace.

Ručníky perte vždy samostatně
Pokud máte tendenci nad obsahem pračky moc nepřemýšlet, možná právě teď nastává ideální čas to změnit. Praní ručníků společně s dalším oblečením a prádlem totiž může být na škodu.
Ručník má oproti tričkům, mikinám nebo třeba legínám zcela odlišnou strukturu, gramáž a tím pádem i požadavky na prací režim. U běžných oděvů si zároveň vystačíte s nižší teplotou než právě u ručníků, které chcete vydezinfikovat. Pokud byste prali vše dohromady, bakterie nebo viry by se mohly snadno přenést na oblečení a tímto způsobem byste mohli riskovat zdraví sebe nebo ostatních členů domácnosti.
Správné sušení je důležité
Ručník je nutné po použití nechat důkladně uschnout (ideálně třeba na žebříkovém topení). Nezapomínejte rovněž ručníky měnit zhruba po dvou až třech použití. Správné sušení pak nezanedbávejte ani při praní. Ideální je samozřejmě jejich umístění do sušičky. Pokud ji k dispozici nemáte, zajistěte dobré proudění vzduchu a nechte je důkladně proschnout. Až poté je uložte do skříně.
Zatuchliny vás může zbavit ocet
Ručníky byste samozřejmě čas od času měli kompletně vyměnit za nové. V závislosti na jejich kvalitě optimální čas pro náhradu nastává zhruba po dvou až pěti letech. Pokud je ještě tak dlouho nemáte a přesto bojujete se zatuchlým zápachem, můžete zkusit jednoduchý trik.
Při jejich příštím praní přidejte do pračky jeden šálek octa a půl šálku jedlé sody. Tato kombinace dokáže účinně odstranit přetrvávající zápach. Nemusíte se přitom obávat, po octu nezůstane žádné nepříjemné aroma a vaše ručníky budou jako nové.
Zdroje: denik.cz, kupi.cz, ireceptar.cz