Geniální trik chytrých babiček, jak odnaučit vnouče koukat do mobilu. Po tomto na něj zapomene!
Nejen starším lidem často vadí, když se jejich vnoučata neustále dívají do telefonu a jinou zábavu neznají. Naštěstí to ale můžete změnit. Nemusíte přitom být v roli toho, kdo bude elektroniku ratolestem zakazovat. Stačí k tomu jen přistoupit chytře.
Přítomnost tabletů a chytrých telefonů v posledních letech značně proměnila spoustu lidských činností. Kvůli této elektronice narůstá čas, který děti průměrně tráví s očima upřenýma na obrazovku. Podle odborníků je přitom na místě tuto aktivitu alespoň trochu regulovat a nabídnout dětem i jiné zájmy.
Odborníci varují před nadměrným sledováním obrazovky
I když všichni tak nějak povědomě tušíme, že neustálé sledování obrazovek je škodlivé, řada rodičů si tímto způsobem usnadňuje život. Přece jen stačí dítě posadit k pohádce a rázem vydrží chvíli v klidu. Získaný čas pak využívají pro aktivity, které nutně potřebují udělat.
Přílišné sledování obrazovky však s sebou přináší řadu fyziologických a psychických negativních efektů. Zásadním problémem je fyzická neaktivita. Dítě, které vysedává u obrazovky, se nehýbe a nemá ani žádnou interakci s dalšími lidmi. Někteří se shodují v tom, že dítě do dvou let věku by o obrazovkách nemělo být nejmenší tušení, předškoláci by pak obsah neměli sledovat déle než 60 minut denně.
V každém případě by pak konzumace obsahu na mobilních telefonech či tabletech neměla nahradit klíčové aktivity, jakými jsou spánek, fyzická aktivita, hry nebo třeba společný čas u stolu s rodinou.

Babičky radí: Vymyslete dětem jinou zábavu
Děti mají tendenci do virtuálního světa utíkat v momentě, kdy je pro ně jednoduše zajímavější než ten reálný. To však můžete snadno změnit. Důležité je se ratolestem důsledně věnovat. Právě babičky přitom mnohdy nemají problém svá vnoučata zabavit, jelikož si ještě mohou dobře pamatovat na dobu, kdy samy mobilní telefon neměly.
Takovou hrou pro odpoutání od virtuálního světa může být například domácí dobrodružná hra. Průběžně dětem připravte krátkou výzvu nebo úkol, který musí splnit. Pokud se jim to podaří, získají bod. Zároveň můžete vymyslet nějakou drobnou odměnu při dosažení určitého počtu bodů (například zmrzlinu, společný výlet do ZOO a podobně).
Úkoly do takové dobrodružné hry volte jednoduše, ale zároveň zábavně. Tady je několik variant pro inspiraci:
- Přineste vodu z nejbližšího potoka.
- Naučte se básničku.
- Přineste z kuchyně tři věci, které tam nepatří.
- Najděte doma deset věcí v modré barvě.
- Složte recept rozstříhaný na kousky, aby babička mohla upéct oblíbený koláč.

Děti se potřebují nudit
Vymýšlením zábavy můžete do jisté míry regulovat nadměrné vystavení dětí obrazovkám. Na druhou stranu ale platí, že nic se nemá přehánět. Odborníci totiž upozorňují, že děti potřebují zažít i chvíle nudy. Právě okamžiky, kdy se nudí, je učí, že život není jen o neutichající zábavě. Až když se dítě nudí, začínají se v jeho mozku odehrávat velké příběhy. Vynořují se nápady a dítě se učí být samo sebou. Nuda v dětech rozvíjí jejich přirozenou schopnost tvořit. Startuje fantazii a nejmenší se sami snaží vymyslet něco, čím by se mohli ve volné chvíli zabavit.
Zvládnutí této situace je rovněž prospěšné pro dětské sebevědomí. Nuda vede k vynalézavosti a děti získávají možnost zažít situace, které by je jinak vůbec nepotkaly. V každém případě ale platí, že zahánět každou dlouhou chvíli sledováním obrazovek pro děti rozhodně není prospěšné. Stejně jako v jiných oblastech života je důležitá určitá pestrost.
Zdroje: seznamzpravy.cz, idnes.cz