Jak ochránit petúnie před škůdci: Pomůže postřik ze sody a jaru
Petúnie patří k nejoblíbenějším balkonovým květinám. Jejich pestré květy ale ohrožují nájezdy škůdců, kteří vás mohou o barevné vodopády v truhlících úplně připravit. Tenhle trik vás zachrání před katastrofou v zahradě.
Petúnie jsou díky své nenáročnosti, krásným sytým barvám a dlouhému období kvetení stálicemi českých balkonů, teras i předzahrádek. Při správné péči dokážou kvést až do prvních mrazů. Mají ale jednu velkou slabinu. Lákají totiž mnoho škůdců, kteří likvidují jejich listy i květy. Na rozdíl od velmi odolných muškátů u petúnií boj se škůdci každoročním problémem.
Nejběžnějšími druhy, které tyto květiny napadají, jsou mšice, molice, svilušky a třásněnky. Jedná se o velmi drobný hmyz, který v počátcích napadení zahradníkům snadno unikne. Při přemnožení ale likvidují rostliny poměrně rychle a je tak na místě jednat. Přítomnost škůdců poznáte i podle vitality rostlin. Těm žloutnou listy, rostou velmi pomalu a přestávají kvést. Na škůdce můžete naštěstí vyzrát dík preventivním krokům i pár tipům, které vaše květiny zachrání.

Třásněnky – skrytý nepřítel číslo jedna
Největší škody na petúniích páchají třásněnky. Jsou opravdu drobné, dokonce nenápadnější než mšice. Stejně jako ony se ale živí rostlinnými šťávami, které sají nejčastěji ze spodní strany listů. Při sání navíc přenášejí různé choroby a petúnie tak mohou doplatit i na virová nebo houbová onemocnění.
Třásněnky jsou také poměrně odolné vůči mnoha postřikům. Po aplikaci se může zdát, že jste se jich zbavili, nicméně za pár dnů až týdnů se mohou v truhlících vyskytnout znovu. Jejich výskytu se ale dá dobře předcházet klidně hned po výsadbě letniček.
Trik, který funguje
Jak se tedy bránit? Odpovědí je kombinace dvou jednoduchých zbraní, které se skvěle doplňují. Základem každého květníku s petúniemi by měly být lepové desky. Proti třásněnkám nejlépe fungují ty v modré barvě. Zvolit je můžete ve formě zápichů, kdy se destička s lepivým povrchem jednoduše zapíchne do zeminy a drobný hmyz se na ni přilepí. Třásněnky totiž neodolají pestré barvě, která jim připomíná květy. Pokud však bojujete i s jinými škůdci, například s molicemi, přidejte k modrým lepovým deskám i ty žluté. Jde o skvělý způsob, jak zachytit hmyz hned ze začátku, aniž by se na rostlinách přemnožil a způsobil škody.
Mladé sazeničky i vzrostlejší květiny pak můžete chránit přírodními prostředky. Namíchat si vlastní postřik lze například ze sody a vody, jaru nebo z různých esenciálních olejů. Odpuzující účinky má třeba eukalyptus, levandule nebo citronela. Pokud je napadení rozsáhlejší a škůdci jsou viditelně přemnožení, nezbývá nic jiného, než přistoupit k chemii. Vyberte systémový insekticid, který zlikviduje hmyz ve všech stádiích jeho vývoje.

Jak udržet petúnie zdravé a plné květů?
Tyto krásné letničky umí z okenních parapetů udělat opravdu pastvu pro oči. Pro bohaté kvetení ale budete muset něco udělat. Důležité je správné stanoviště. Petúnie milují slunce a teplo. Na truhlíky by měly paprsky svítit minimálně šest hodin denně. V polostínu nebo stínu se jim příliš nedaří a podstatně méně kvetou. Nádoby před výsadbou naplňte substrátem určeným přímo pro balkonové rostliny. Nezapomeňte na drenážní vrstvu, protože přemokřený substrát vede k zahnívání kořenů.
Petúnie zaléváme pravidelně, nejlépe brzy ráno. Pozor na přelití, které tyto rostliny špatně snáší, ovšem v horkých letních dnech, kdy květináče vysychají velmi rychle, můžete rostliny přiměřeně zalít klidně dvakrát. Balkonovky obvykle potřebují opravdu mnoho živin, a jinak na tom nejsou ani petúnie. Truhlíky tedy přihnojujte každý týden a zvolte hnojiva s vyšším obsahem draslíku, který podpoří kvetení. Odkvetlé kvítky pravidelně odstraňujte. Nejlépe je ostřihněte nůžkami, při této příležitosti můžete sestřihnout i delší výhony, které se hezky rozvětví.
Zdroje: Magazindoma.cz, Denik.cz, iDnes.cz