Léto bude peklo: Jak ochránit rostliny před vedrem? Pomůže obyčejná zástěna a trik s ledem
Léto se nezadržitelně blíží. Stejně jako vysoké teploty klepou na dveře také zahradničení a péče o okrasné rostliny. Ne pro každou květinu jsou parna příjemná. Naštěstí si s nimi lze poměrně snadno poradit.
Stejně jako v posledních letech ani letos nebude parné letní počasí ničím výjimečným. Podle meteorologů můžeme opět očekávat velmi horké a také suché léto. Průměrné denní teploty by měly být o 2 – 3 °C vyšší než je dlouhodobý průměr. Nepříjemné to bude nejen pro lidi a zvířata, ale také rostliny. A to především červenec, který je zatím očekáván jako měsíc, který bude v tomto roce nejteplejší. Zatímco sluníčka bude dostatek, déšť bude pouze výjimečný. Nesmíme tak zapomenout na pravidelné zavlažování záhonů i okrasných květin.
Proti slunci lze bojovat několika způsoby
I když je spousta květin a rostlin, kterým nevadí přímé slunce, existují i ty, pro které je letní parno spíše na škodu. Slunce je pro květiny nepřítelem v mnoha případech. Může dojít k takzvané fototoxicitě neboli spálení listů. To, že jsou listy spálené, lze poznat podle hnědé či bělavé popáleniny.
Rostliny mohou být z nadměrných slunečních paprsků také vystresované. To může vést ke zpomalení růstu. Objevit se u nich může i úpal. Listy při něm žloutnou nebo blednou a objevují se na nich hnědé skvrny. Pokud zjistíte, že rostlinám, které pěstujete, přímé slunce nesvědčí, nemusíte se hned uchylovat k jejich přesazení. Situaci lze zachránit i dalšími způsoby.
1. Zástěna proti slunci
Oddělit rostliny od slunce lze mnoha různými způsoby. Tím, který je téměř zadarmo, je použití starého prostěradla. To lze umístit na tyč a využít jako záclonu. Další variantou je umístění rostlin za rákosem, který vytváří přirozenou clonu. Před sluncem by rostliny měly být chráněny především přes poledne, kdy jsou sluneční paprsky nejvíce agresivní.
2. Trik s ledem
Pokud se nechcete o rostliny v létě nijak extrémně starat, vyzkoušejte fintu s ledem. Aby se květiny pozitivně vypořádaly s letním parnem, v ranních či pozdních večerních hodinách položte do květináčů nebo kolem kořenů kostky ledu. Ty se budou postupně rozpouštět. Zajistí tak postupné zavlažování a také ochlazení. Pozor si dejte na množství použitého ledu, aby chlad nespálil jemné kořeny rostlin.

3. Pravidelné mulčování
Mulčování je takzvanou přirozenou klimatizací. Pokud půdu zakryjete například trávou, kůrou nebo slámou, udržíte v hlíně vlhkost a snížíte tím i její teplotu. Díky tomu se rostliny ani jejich kořeny nebudou zbytečně přehřívat.
4. Správně načasované zalévání
Aby rostliny neměly šok, zalévejte je pouze v ranních či večerních hodinách. Tedy v době, kdy na ně nepraží přímé a silné sluneční paprsky. Vodu ideálně lijte přímo ke kořenům tak, aby nedošlo k popálení listů od slunce. Zajistěte také, aby rostliny byly dostatečně zality až ke kořenům a ne pouze na povrchu.

Triky zlepší život vašich květin
Levandule, rozmarýn, třapatka či muškáty. To je jen několik rostlin, kterým nevadí přímé slunce. Pokud na zahradě pěstujete i jiné druhy na sluneční paprsky náchylné, využijte jeden z našich triků. Rostliny se nespálí a vy se budete moci kochat krásnou zahradou.
Zdroje: Novinky, iDnes, Zahrada-cs