Houby na rajčatech? Takhle je zkrotíte raz dva i bez chemie
Houby a plísně na rajčatech mohou během pár dní zmařit celou úspěšnou úrodu, na kterou jste se tak těšili. Přitom se „stačí“ naučit rozpoznávat první příznaky napadení, účinně jim předcházet a když přece jenom přijdou, zbavit se jich přírodní cestou. Bez použití chemických postřiků.
Každý zapálený zahrádkář si přeje vypěstovat chutnou, a hlavně zdravou zeleninu. Taková rajčata rozhodně patří mezi tu nejoblíbenější a nejčastěji zastoupenou zeleninu na českých zahrádkách. Nicméně v době teplotních výkyvů a vyšší vlhkosti patří pravě ony mezi velmi náchylné plodiny. Často je postihují různé houbové choroby. Pokud se právě s něčím podobným na své zahrádce potýkáte, určitě se vám bude hodit několik osvědčených tipů, jak se nepříjemných škůdců v podobě chorob zbavit jednou provždy, a hlavně bez chemie.
Co rajčata nejčastěji napadá
Jsou to většinou různé houbové choroby. Mezi ty nejrozšířenější patří zejména Plíseň bramborová, která se objevuje převážně v létě při deštivém počasí. Projevuje se tmavými, vodnatými skvrnami na listech, které postupně usychají. Napadá i plody, které hnědnou a měknou.
Další chorobou napadající vaši s láskou vypěstovanou úrodu může být šedá plíseň. Napadá zejména různě poničené části rostlin. Poznáte ji podle jemného šedého povlaku a šíří se nejčastěji během vlhkých dní, a to převážně ve sklenících. Pokud naopak na svých rajčatech objevíte bílý práškový povlak, bude se pravděpodobně jednat o chorobu jménem Padlí. Ten zpomaluje fotosyntézu, čímž rostlinu významně oslabí.
Prevence je velmi důležitá
Nejčastější choroby už jsme si představili, je proto načase podívat se na to, jak se jich zbavit, nebo jim dokonce předcházet. Což je samozřejmě ta lepší varianta. Sepsali jsme proto několik tipů, které si můžete zařadit do svého programu při pobytu na zahrádce.

Při výsadbě rajčat pořádně popřemýšlejte nad vhodným stanovištěm. Rajčata milují slunce a čerstvý vzduch. Také je nesázejte příliš blízko u sebe, potřebují kolem sebe prostor, aby dobře vysychala po dešti. Vždy je zalévejte ke kořenům, ne na listy. Nejlepší čas na zálivku je brzy ráno. Věnujte péči spodním listům a postranním výhonkům a pravidelně je odstraňujte. Důležité je si rovněž zapamatovat, kde už jste rajčata jednou vysadili. Nedoporučuje se totiž jejich pěstování na stále stejném místě.
Účinná ochrana v podobě přírodních postřiků
Když už se přece jenom na vaší úrodě objeví nějaká choroba, nemusíte ihned nutně sahat po chemických prostředcích. Vsadit můžete například na tyto osvědčené domácí recepty na přírodní postřiky:
- Česnekový postřik
Rozdrťte 5 až 6 stroužků česneku, zalijte je litrem horké vody a nechte „lektvar“ vychladnout. Poté ho sceďte a aplikujte jednou týdně rozprašovačem na listy. Česnek má silné fungicidní a antibakteriální účinky, tudíž si na něj žádná houbová choroba nepřijde.
- Jedlá soda s mýdlem
Smíchejte 1 lžičku jedlé sody, pár kapek tekutého mýdla a zalijte to litrem vody. Pozor, tento postřik používejte maximálně jednou týdně. A jak na chorobu na rajčatech zapůsobí? Jednoduše, změna pH na povrchu listů zabrání růstu hub.
- Přesličkový odvar
Budete potřebovat 100 g čerstvé přesličky (může být i 10 g sušené) a litr vody. Bylinu zalijte vodou, nechte 24 hodin odstát a pak směs 30 minut povařte. Nechte ji vychladnout, přeceďte a používejte 1× týdně jako prevenci. Přeslička totiž obsahuje křemík, který má posilňující účinky na rostlinné pletivo.

Co dělat při napadení úrody
Rozhodně na nic nečekejte! Když objevíte příznaky jakéhokoli napadení, ihned jednejte. Napadené části okamžitě odstřihněte a zlikvidujte mimo kompost. Zvyšte frekvenci postřiků a zároveň rajčata tolik nezalévejte. Přemokření rostliny totiž situaci zhoršuje. Postarejte se o proudění vzduchu, zvlášť pokud rajčata pěstujete ve skleníku.
Posilujte přirozenou imunitu rajčat
Možná se vám to na první pohled bude zdát málo uvěřitelné, ale i rostlinky mají imunitu, kterou se vyplatí posilovat. Protože silné a odolné rostliny se s nástrahami v podobě chorob vyrovnají lépe. Důležitou roli v tomto případě hrají přírodní hnojiva a posilovače obranyschopnosti. Příkladem budiž kopřivová jícha, což je macerát z čerstvé kopřivy působící jako přírodní hnojivo i mírný insekticid. Zvolit však můžete i kompostový čaj, tedy nálev z kvalitního kompostu, který obsahuje množství prospěšných mikroorganismů.
Pokud svým rajčatům věnujete péči a neodbydete je pouze nějakými chemickým prostředky, bohatě se vám za to odvděčí, uvidíte. Skvělou úrodu vám bude závidět nejeden soused a vy tak definitivně můžete zapomenout na kupovaná rajčata. Těm domácím, s láskou vypěstovaným, se stejně nic na světě nevyrovná.
Zdroje: ireceptar.cz, magazindoma.cz