Kvíz: Zkouška pro pravé fanoušky českých filmů: Kolik ikonických hlášek z vašeho dětství poznáte?
Každý milovník filmů má svůj oblíbený film, herce nebo režiséra, jehož tvorbu může sledovat stále dokola. I když už u vybraných snímků známe každou větu zpaměti, ty nejoblíbenější rádi sledujeme znovu a znovu.
Dnešní televize je protkaná snímky ze všech zákoutí světa. I tak část diváků dává přednost českým stanicím, na kterých narazí na kinematografické perličky, které budou zaručeně bavit celou rodinu.
Premiéry a rekordy stanice České televize
Možná si někteří vzpomenou na počátky Československé televize. První umělecký pořad, který přehrála stanice na československých obrazovkách byl Lakomec (Molièr), v hlavní roli se Stanislavem Neumannem (1953).
Hokejové fanoušky potěšila televizní stanice dne 11. února 1955, když odvysílala první živý přenos hokejového zápasu mezi Prahou a švédským klubem Leksands.
O rok později se na obrazovky dostal první zahraniční přenos zimní olympiády z Cortiny. Jen o tři měsíce později začal vysílat nejstarší český pořad Branky, body, vteřiny, který vysílá od tohoto roku nepřetržitě. V době svého vzniku byl známý pod názvem Sportovní vteřiny.
Statistiky potvrzují, že doposud nejsledovanějším sportovním přenosem bylo finálové hokejové utkání na zimních olympijských hrách v Naganu (1998), kde přes 3,6 milionu fanoušků sledovalo, jak český tým vybojoval nad Ruskem zlatou medaili.
O další milion více fanoušků si nenechalo ujít moment, když čeští vítězové přiletěli do Prahy, setkali se s tehdejším prezidentem Havlem a na Staroměstském náměstí měli slavnostní přivítání.

Nejdéle vysílanou znělku České televize zná pravděpodobně nejstarší i nejmladší divák
Bob a Bobek, Maxipes Fík, Káťa a Škubánek, Maková panenka nebo Pejsek a Kočička – pravděpodobně se vám před očima vybavují jednotlivé kreslené pohádky. Pořad Večerníček se v televizi poprvé v černobílém provedení objevil v roce 1965. Díky jeho oblíbenosti se vysílá až dodnes, a tak se jeho znělka stala nejdéle vysílanou v české televizní historii.
Večerníček bylo možné sledovat pouze v neděli. Od roku 1965 se jeho vysílání začalo opakovat během týdne vícekrát. Pamětníci si možná vzpomenou, že první pohádkou, kterou Večerníček uvedl, nebyla žádná z vyjmenovaných pohádek, nebo dnes příliš známých. Šlo o pohádku Kluk a Kometa, jejíž příběh komentovala herečka Štěpánka Haničincová.

Kvíz českých filmů
Jestliže byste si rádi osvěžili svou filmovou paměť, můžete si vyzkoušet kvíz s deseti filmovými hláškami.
Zdroje: kudyznudy.cz, in-lifestyle.cz, hlaskyzfilmu.cz