Tento detail na dětské postýlce může být smrtelně nebezpečný. Rodiče ho přitom považují za roztomilý doplněk
Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší. Při přípravě dětského pokojíčku před příchodem miminka se tak budoucí maminky i tatínkové inspirují estetickými fotkami z internetu, které prezentují krásně dekorované a pohodlně vypadající dětské postýlky. Právě tady je však dobré se držet známého přísloví “méně je někdy více”.
Zařizování postýlky pro miminko patří k nejdojemnějším momentům nastávajících rodičů. Všechno musí být dokonalé – měkká matrace, něžné barvy, plyšáci, dekorace, mantinely. Mnozí rodiče mají pocit, že čím měkčí a útulnější postýlka bude, tím lépe pro miminko. Málokdo si však uvědomuje, že postýlky musí být především bezpečné. A právě “tuny” plyšových doplňků mohou dítě ohrozit i na životě.
Úrazů v dětských postýlkách jsou tisíce ročně
Dětské postýlky bývají častým místem, kde dochází ke zranění těch nejmenších. Možná právě proto se je mnoho rodičů snaží různými způsoby “vypolstrovat”. Podle České obchodní inspekce jsou hlavním problémem samotné postýlky, které často nesplňují předepsané normy. Může jít například o příliš velkou nebo naopak malou rozteč příček, které jsou umístěné kolem postýlky. Dítě pak do nich snadno prostrčí hlavu, která v nich uvízne. Jsou-li malé, dochází naopak ke zranění končetin.
Dalším problémem bývají i nevhodné materiály. Dětské postýlky jsou nejčastěji vyrobeny ze dřeva. Je-li materiál nekvalitní, mohou se z něj odštipovat třísky nebo se může pod větším dítětem, které si v postýlce stoupá, dokonce zlomit. Dřevo také často bývá namořeno, lakováno nebo natřeno barvou. I tyto nátěry musí splňovat bezpečnostní normy pro aplikaci na dětský nábytek.

Krásné doplňky ohrožují život dítěte
Rodiče mají největší strach z toho, že se jejich dítě při spánku uhodí do hlavičky o dřevěné příčky, nebo se mu v nich zasekne ručka či noha. Právě to je často důvodem instalace mantinelů. Tento doplněk je ušitý z měkké látky, často se přivazuje právě k příčkám na postýlce a má na první pohled zabránit úrazu. Jedná se však o jednu z nejvíce nebezpečných věcí, kterou rodiče do postýlek dávají.
Atestované výrobky, které splňují všechny normy EU, jsou poměrně bezpečné. Mají správný typ i délku úvazu, látky vhodné pro styk s pokožkou nejmenších dětí a další důležité náležitosti. Zásadní je pak také jejich tvar a způsob, jakým rodiče mantinel v postýlce uchytí. Tento dlouhý látkový pás by se měl ideálně proplétat mezi jednotlivými příčkami, aby nemohl dítěti ve spánku spadnout na obličej a udusit ho. Pozor také na nákup ručně šitých výrobků, které nabízí mnoho švadlenek. Provázky totiž mohou být příliš dlouhé a hrozí tak uškrcení.
Podobně nebezpečná jsou pak i různá hnízdečka, plyšáci, dekorační polštářky a další doplňky. Miminko se může otočit a přitisknout obličej do měkkého a neprodyšného materiálu. Následně mu hrozí udušení a všechny tyto zbytnosti zvyšují riziko náhlého úmrtí kojence. Velkým rizikem jsou i nebesa. Ty se mohou při větru nebo průvanu snést dolů do postýlky a opět způsobit udušení. Podle britské agentury CAPT přitom tyto dekorace stále patří mezi nejprodávanější výbavu do postýlek – ačkoliv jsou naprosto nevhodné.

Vsaďte na jednoduchost a maximální bezpečí
Děti do jednoho roku by v postýlce neměly mít ideálně nic. Stačí pouze kvalitní matrace vhodná pro miminka, měkké bavlněné prostěradlo a místo přikrývky “spací pytel”, který miminku drží na těle a nehrozí tak jeho udušení.
Místo dekorací investujte raději do kvalitního monitoru dechu. Ten může novorozence a kojence zachránit před syndromem náhlého úmrtí, protože v případě potíží s dýcháním ihned uvědomí rodiče ostrým zvukem. Při výběru matrace dbáme nejen na kvalitní a funkční materiál, ale i na to, aby nebyla moc měkká a vysoká. Právě výška může ovlivnit správné fungování monitoru dechu.
Veškeré dekorace, plyšáky a další designové kousky ponechejte raději mimo postýlku. Pěkné polštářky s dětským motivem uložte například na uspávací houpací křeslo, místo nebes pořiďte pěkné samolepky na zeď a podobně. Pro bezpečnost je také zásadní pravidelně kontrolovat utaženost šroubů a stav dřevěných příček nebo roštu.
Zdroje: Parents.com, Capt.org.uk, sos-msk.cz, Denik.cz