Cukety bez plodů? Ruční opylování štětečkem je rychlé a účinné řešení
Cuketa patří mezi vděčné druhy zeleniny, kterým se na zahradě většinou daří bez většího úsilí. V hlavní sezóně tak spousta zahrádkářů sklízí tolik plodů, že je ani nestihne sama spotřebovat. Přesto ale existuje jedna chyba, která může způsobit, že se žádné cukety na rostlině neobjeví.
Na první pohled může při pěstování cukety vše vypadat slibně. Rostlina působí zdravě, objevují se na ní první květy a vy už se nemůžete dočkat, až si pochutnáte na první vlastnoručně vypěstované cuketě. Pokud k tomu ale rostlina nemá podmínky, žádné plody nevytvoří.
Cukety, které kvetou, ale neplodí
Cukety se zpravidla řadí k nenáročným druhům zeleniny. Jejich pěstování proto bývá doporučováno i začátečníkům. Pravdou ale zůstává, že právě díky našemu přičinění se můžeme těšit z množství plodů. Pokud rostlině nezajistíme adekvátní péči, není se čemu divit, že se žádných plodů nedočkáme.
Možná jste si všimli, že vaše rostlina sice kvete, ale na místě květů se netvoří žádné plody. Nebo se plody vytvoří, ale prakticky okamžitě přestanou růst. Problém v tomto případě může spočívat v opylení.
Cukety mají stejně jako dýně samčí a samičí květy. Samčí květy poznáte podle toho, že vyrůstají na rovném a zeleném stonku. Naopak samičí květy se nacházejí spíše na špičce cukety.
Pomozte cuketám s opylením
Aby mohlo dojít k bohatému plodění rostliny, je zapotřebí, aby se pyl ze samčích květů dostal do těch samičích. Tento krok mají samozřejmě plnit včely. Pokud ale máte cukety v uzavřeném fóliovníku, nemohou se k vašim rostlinám dostat. Stejně tak to platí i v zahradách, do kterých tento hmyz není ničím nalákán.
Naštěstí ale můžete rostlinám s opylováním pomoci i vy sami. Ze všeho nejdříve je podstatné, abyste dokázali rozpoznat samčí a samičí květy. Dále si vezměte na pomoc malý a jemný štěteček. Jednoduše na něj naberte pyl ze samčího květu a přeneste jej do květu samičího. Nic dalšího už není potřeba. Díky této drobné výpomoci se budete moci těšit na úrodu, která vás možná překvapí svou velikostí.

Cuketám dopřejte prostor
Na zajištění dostatečně velkého prostoru je potřeba pamatovat již při samotné výsadbě cuket. Pokud vyséváte semena rovnou na záhon, vložte do každé jámy dvě až tři semena. Jakmile vyraší, slabších rostlinek se zbavte a v každé jámě ponechejte pouze jednu nejsilnější rostlinu. Minimální životní prostor jedné rostliny cukety činí asi 100 × 100 cm.
Správná zálivka je základ
Kromě vhodného stanoviště je důležité nepodcenit správnou zálivku cuket. Krátce po výsadbě sazenic na záhon vyžaduje cuketa pravidelnou zálivku přímo ke kořenům. Pokud je to možné, rostliny nikdy nezalévejte hadicí, aby nedocházelo k popálení listů od slunečních paprsků nebo vzniku plísně.
V pozdějším období růstu má cuketa již dostatečně dlouhé kořeny, aby dokázala dosáhnout na spodní vodu. Zálivka už proto nemusí být tak častá, nicméně zejména v období delšího sucha je velmi prospěšná.

Cukety sklízejte včas, abyste dosáhli nejlepší chuti
Jakmile plody dosáhnou délky 20 až 25 cm, nastává ideální čas pro jejich sklizení a spotřebování. Pokud totiž cukety necháte na záhonu déle, budou dále růst, jejich slupka bude tvrdnout a budou plné velkých tvrdých semen. Včasná sklizeň je důležitá také pro další násadu plodů. Pokud se rostlina soustředí na dozrávání plodů, nemá tendenci nasazovat nové.
Mladé plody cukety se rovněž jednoduše sklízejí. Z rostliny je stačí jen jednoduše odlomit. Pokud vám to náhodou nejde, vezměte si na pomoc ostrý nožík. Pouze si dejte pozor na to, aby byl vždy dokonale čistý.
Zdroje: living.iprima.cz, magazindoma.cz, toprecepty.cz