Hnojivo, mulč a zalévání: Nejčastější chyby při péči o ovocné a okrasné stromy
Stromy stejně jako další rostliny potřebují individuální péči. K jejich kořenům mnoho zahrádkářů umisťuje materiály, které považují za prospěšné – ne vždy je tomu ale skutečně tak. Vyvarujte se chybám a pečujte o stromy tak, jak skutečně potřebují.
Ať už máte na zahradě okrasné či ovocné stromy, každý z nich potřebuje dostatečnou péči. Tím základním je zajištění přiměřeného množství slunce, kvalitní půdy, ale i vhodné množství vody. Ta je klíčová zejména u mladých stromků. Aby nedošlo k hnilobě, kořeny by neměly stát ve vodě. Zároveň ale musí být vždy dostatečně zavlaženy.
Ne vždy je hnojivo pro rostliny vhodné
Při běžné péči o stromy mohou být ke kořenům přidávány různé materiály. Ne každý ale prospívá. Zahrádkáři běžně dávají ke kořenům stromů hnojivo. Zatímco ta organická, mezi něž patří kompost, zetlelý hnůj či drůbeží trus, by stromům neměla nijak uškodit, průmyslově zpracovaná hnojiva mohou být problémem. Při jejich nadměrném či jinak nesprávném použití totiž může dojít nejen k přehnojení, ale také ke spálení půdy či kořenů.
Mulčování půdy má důležitá pravidla
Dalším, co se běžně používá k podpoře vitality stromů, je mulč. Organický mulč, mezi který patří posekaná tráva, kůra nebo dřevěná štěpka, podporuje půdní mikroorganismy, čímž zlepšuje kvalitu půdy. Mulč zadržuje vlhkost, izoluje kořeny, potlačuje plevel a zlepšuje půdní strukturu. Abyste stromům při aplikaci mulče neuškodili, je důležité dodržovat základní pravidla.
Vrstva by neměla přesáhnout 10 centimetrů. Zároveň nesmí být aplikována přímo ke kmeni. I od něj musí být alespoň 10 centimetrů mezera. V opačném případě může dojít k hnilobě stromu či jeho napadení škůdci. Ideální je, když kolem stromu vytvoříte kruhový prstenec o šířce 50 až 100 centimetrů.
Materiálem, který jako mulč nikdy nepoužívejte, jsou štěrk, kamínky či dekorativní kamenná drť. Sice na první pohled zlepší vzhled zahrady, neobsahují ale živiny. V létě podporují přehřívání stromů a velmi těžce je při změně výsadby budete odstraňovat.

Tyto materiály ke stromům rozhodně nepřidávejte
Zatímco užitek některých materiálů je diskutabilní, u jiných vám dají zkušení zahrádkáři jednoznačnou stopku. Jejich použití totiž stromům z mnoha důvodů může uškodit. Mezi takové patří:
- Čerstvý hnůj – V čerstvém stavu obsahuje vysoké množství čpavku a dusíku. Ten narušuje půdní mikroflóru a může i spálit kořeny. Ideální tak je používat hnůj již zetlelý. Ten by měl být starý minimálně jeden rok.
- Posekaná tráva – Pokud je tráva čerstvá, při vysychání u stromu může dojít k přehřátí kořenů či k jejímu plesnivění. Lepší variantou tak je nejdříve nechat trávu uschnout a až poté ji ke kořenům stromů přidat.
- Syntetické fólie – Ani fólie nemusí být špatnou volbou. Je ovšem třeba vybrat vhodnou variantu. A to buď geotextilii nebo perforovanou folii. Při jejich použití nedochází k dušení kořenů ani k hromadění plísní.
-
Ne všechno je pro stromy bezpečné. Zdroje: Shutterstock
Při péči o stromy poslouchejte odborníky
Při běžné péči o stromy na zahradě je důležitá nejen výsadba či pravidelná zálivka a řez stromů. Zásadní je také to, co dáváte ke kořenům. Abyste stromům nijak neublížili, dodržujte nejenom vhodný výběr materiálu, ale i jejich správnou aplikaci. V opačném případě může být péče o stromy fatální.
Zdroje: Potulnysadar, Peceostromy